5 vecí, čo ma naučil chlapec s dvoma rybičkami


Biblia nám rozpráva veľa príbehov o rôznych veľkých Božích služobníkoch. V poslednom čase je jeden, od ktorého sa veľa učím a ktorý mi je vo viacerých veciach príkladom. Tento služobník bol ochotný poslúžiť Ježišovi a On zas poslúžil viac ako päťtisíc ľuďom. Možno už tušíte o koho ide. Áno je to chlapec, ktorý dal Ježišovi päť chlebov a dve rybičky. Tento nenápadný, no ochotný služobník, ma naučil 5 vecí.

Malý veľký služobník

Keď Ježiš pozdvihol oči a videl, že k nemu prichádza veľký zástup, povedal Filipovi: Kde nakúpime chleba, aby sa títo najedli? Ale to povedal preto, že ho chcel vyskúšať, lebo sám vedel, čo urobí. Filip mu odpovedal: Ani za dvesto denárov chleba nebude dosť, aby sa každému ušlo aspoň trochu. Jeden z jeho učeníkov, Ondrej, brat Šimona Petra, mu povedal: Je tu chlapec, ktorý má päť jačmenných chlebov a dve ryby; ale čo je to pre toľkých? Ježiš prikázal: Usaďte ľudí! Na tom mieste bolo mnoho trávy. Posadalo si tam teda okolo päťtisíc mužov. Ježiš vzal chleby, dobrorečil a rozdával sediacim; podobne aj z rýb toľko, koľko chceli. Keď sa nasýtili, povedal svojim učeníkom: Pozbierajte nalámané zvyšky, aby nič nevyšlo nazmar! Po tých, čo jedli, pozbierali teda nalámané zvyšky jačmenných chlebov a naplnili nimi dvanásť košov.Evanjelium podľa Ján 6, 5-13

Služba pre Krista nie je voľnočasová aktivita, ale spôsob života Jeho nasledovníkov

1. Služba reaguje na konkrétne potreby okolia

Chlapec nehľadal spôsob služby, ktorý by mu najlepšie sedel. Nezameral sa na seba, ale na potrebu svojho okolia. Videl, že ľudia vôkol neho sú hladní, tak sa podelil s jedlom. Nerobil veľkú analýzu svojich možností a schopností, ale šiel a podelil sa. Riešil to, čo bolo treba s ľuďmi, ktorí boli vôkol neho. Máme aj my otvorené oči a srdcia pre reálne potreby nášho okolia?

2. Dať Ježišovi to, čo mám

Päť chlebov a dve ryby boli v dobe Pána Ježiša klasická porcia stravy pre jedného človeka na jeden deň. Práve toto dal chlapec Ježišovi k dispozícii. Nevedel, čo sa bude diať, ale v jednom mal jasno – To čo má, chce dať Ježišovi. Neriešil či to spraví niekto iný. Jednoducho šiel a dal všetko. Sme aj my ochotní dať Ježišovi všetko, aby si nás použil pre službu? Sme ochotní službe venovať celé svoje srdce? Dať Ježišovi to, čo mám znamená aj naplno využiť svoj potenciál a stále hľadať spôsoby ako sa zlepšovať. Boh si zaslúži to najlepšie aj pokiaľ ide o službu.

3. Výsledky nechaj na Ježiša

Chlapec nevedel ako to celé s jeho darom dopadne. Pôvodne sa chcel zrejme podeliť s Ježišom alebo učeníkmi, aby nehladovali. Ježiš mal však iné úmysly. Spravil nevídaný zázrak. Konečný výsledok chlapcovej ochoty bol vďaka Ježišovi veľkolepý. Oveľa väčší, než o akom mohol snívať. Tak to dopadne, keď veci do rúk vezme Ježiš. Vtedy môžeme len žasnúť nad tým, čo robí a ďakovať, že sme mohli byť pri tom, keď On konal.

4. Nie ja, ale Ježiš

Nepoznáme meno chlapca, ktorý ponúkol ryby a chlieb. Tento príbeh uvádza aj evanjelista Matúš a on chlapca vôbec ani nespomína.  V skutočnosti jeho meno ani nepotrebujeme poznať. Nie je totiž až také dôležité, čo spravil chlapec, ale čo spravil Ježiš. Ježiš a nie chlapec nasýtil dav. Tak by to malo byť aj pri nás. Služba nemá slúžiť na budovanie ega a postavenia, ale na oslavu Boha a pomoc blížnym.

5. Slúžiť môžeš aj ty

Ježiš vie v službe použiť každého. Aj malého chlapca s chlebom a rybami. Nezáleží na veku ani na vzdelaní či postavení. Ježiš volá do služby každého, aj teba. Ak Mu dáš svoje srdce a odovzdáš Ježišovi svoje schopnosti, dokáže tvoj život nasmerovať do úprimnej a oddanej služby. Ak skutočne prijmeš toto pozvanie, tak sa služba nestane len tvojím hobby na pár hodín týždenne. Služba pre Krista nie je voľnočasová aktivita, ale spôsob života Jeho nasledovníkov.

Titulné foto:Gregor Moser

2 Comments Add yours

 1. Vlasta Nahálová píše:

  Poznala som jedného malého chlapca, ktorého zvykli volať aj náš ” Samko – modlitebník “. Už vtedy bolo zrejmé čo sa z neho vykľuje . Vykľul sa z neho zrelý muž, plný duchovného bohatstva a muž, ktorého myšlienky rada čítam, momentálne aj v Tesnej bráne na internete. Samko, nech Ťa Pán Boh požehnáva a aj celú Tvoju rodinu. Vlasta Nahálková, Východná

  Like

  1. Samuel Velebír píše:

   Ďakujem veľmi pekne aj Vás a celú Východnú nech Pán Žehná a posielam srdečné pozdravy

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.