Ide o viac ako 30 minút čítania starej knihy


Komôrka bez tlaku

To čo potrebujeme je vytrvalosť a kontinuita. Mať pravidelný čas, miesto a plán. Čas, kedy sa nemusíš sústreďovať na svoje problémy, ale iba na Božie Slovo. Miesto, kde nebudeš rušený hlukom, ani inými ľuďmi. Do tretice plán toho, čomu sa idete venovať.

Niekto číta Bibliu dokola v celku. Iný sa sústreďuje na vybrané pasáže alebo postupuje podľa tematických plánov. Rada nad zlato – nečítajte z povinnosti alebo pod tlakom, ako je nutnosť splniť denný plán, či stihnúť to všetko za vopred vymedzený čas. Bibliu nečítame kvôli čítaniu, ale kvôli vzťahu s Bohom a vzťah potrebuje čas a dozrievanie. Rovnako aj samotné slová, príbehy a myšlienky si vyžadujú dozrievanie. Cieľom štúdia Biblie alebo času na stíšenie ste práve vy sami, nie činnosť, nie povinnosť, nie ľudia naokolo, nie príprava zamyslenia pre zhromaždenie, nie teologické vzdelanie, ale vy sami a vaše spoločenstvo s Otcom.

Stretli ste už silného kresťana, ktorý by dennodenne nemeditoval nad Božím slovom. Silný kresťan je človek pevne zasadený vo viere, ktorého, ako píše žalmista, lístie nikdy nevedne. Silný kresťan sa nenechá zlákať pokušením, aby ho stiahlo z cesty k Bohu a v Božích stopách. A keby aj, vie kde je jeho domov a kam sa môže obrátiť a navrátiť. Je to človek, ktorý aj v ťažkých situáciach nepadne, ale je pevne zakorenený a stojí pevne vo svojej viere. Z mojej vlastnej skúsenosti dosvedčím. Obdobia, kedy si nečítam Bibliu pravidelne, kedy sa nezastavím a nepremýšľam, kedy sa dennodenne nemodlím (mimo modlitieb pred jedlom) sú jednoducho obdobia, kedy sa sám cítim slabý, neschopný pohnúť a v živote ďalej. Ľahko sa vtedy nechám vyrušiť a rozhádzať nepríjemnými udalosťami. A práve dni, keď Božie Slovo znie a slová si nielen čítam, ale nad nimi uvažujem, tie dni sú iné. Sú jasnejšie.

Vzťah na viac ako 30 minút denne

No vzťah s Bohom nie je len o pravidelnej polhodinke raz denne. S milovanou osobou využijete akýkoľvek spôsob na to, aby ste spolu komunikovali. Prečo to nerobíme aj v našom vzťahu s Bohom? Sme volaní do toho, použiť všetko okolo nás. Hudbu, prostredie a kopu iného. Buďme kreatívny v spôsoboch, formách a prostriedkoch. Boh stvoril všetky veci a celé stvorenstvo vzdáva Bohu chvály. Prečo by sme my nemohli s ich pomocou tiež?

Hovor s Bohom priamo, aj nahlas

Nebojme sa s Bohom hovoriť nahlas. Hovoriť s Bohom nahlas je ako rozprávať sa s každým iným človekom. Slová, keď ich vyslovujeme, znejú inak ako v našej hlave. Niekedy je dokonca až nepríjemné či ťažké, povedať niektoré slová, pocity, myšlienky a vyznania hriechov nahlas, lebo nás sa za ne hanbíme. Ale komu inému ich môže vykričať nahlas, ak nie práve pánu Bohu. Hovorenie nahlas prečisťuje myseľ. Hlas smeruje von a von z nás môže niesť naše šťastie aj smútok.

Nehanbi sa za čas v Pánom

Nie je to tajné rande. Žijeme v krajine a svete, kde sa už nemusíme báť o Bohu hovoriť otvorene. Nikto nás nezatkne a pravdepodobne ani nezmláti. Bohužiaľ to nie je stále pravda pre milióny kresťanov naprieč zemeguľou, ale my tu na Slovensku sa báť nemusíme. Pamätám si ako som sa bál povedať nahlas niekomu, že som práve mal stíšenie s Bibliou v ruke. Dokonca rodičom. Neskôr som to začal nazývať iba čítaním. Ono to však nie je len čítanie. Je to spoločenstvo, je to meditácia. Odpútaj sa od strachu priznať sa k tráveniu času s Bohm, a to aj za cenu opovrhnutia či začudovania sa tvojho okolia. Keď sa od toho odpútaš, bude pre teba omnoho ľahšie čítať si Bibliu kdekoľvek a modliť sa kdekoľvek a aj nahlas.

Čas s Bohom je aj o spoločenstve s inými kresťanmi

Cirkev nie je samoúčelný výmysel, je to Boží vynález pre človeka. Potrebujeme žiť v interakcii s ľuďmi a nie je nič lepšie ako mať na blízku priateľov, bratov a sestry, ktorí zmýšľajú podobne. Takí, o ktorých sa môžeme kedykoľvek fyzicky oprieť. Nie je nič lepšie ako mať blízkeho, ktorý kvôli tebe preruší svoju činnosť, zastaví sa s tebou a pomodlí sa, povie povzbudivé slovo, ale aj ťa napomenie, keď je to potrebné. Taká ma byť cirkev. Ochotná prijímať a obetovať sa pre blížneho. Druhí ľudia nám vedia pomôcť pozerať na veci z iného pohľadu, rozosmiať nás, keď je nám smutno, plakať s nami, keď nám krváca srdce a tešiť sa z našich úspechov a potešení.

V kocke:

kontinuita

kreativita

spoločenstvo

 

Pritom všetkom však pamätajte na jedno. Boh koná a je treba ho nechať konať. Ak v tom všetkom nenecháme priestor pre Neho, bude to len naše prázdne snaženie sa. Budeme hrať zbožnosť. Vzťah je obojstranná záležitosť a obaja v ňom potrebujú priestor a jeden druhého počúvať.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.