Je to aj moja kríza


Vraj utečenecká kríza, vraj kríza kultúry, vraj kríza niekoho iného, ale nie nás.

Každý deň sa pýtam, je to naozaj kríza iba niekoho iného? O tých druhých alebo je to skutočne kríza moja, mňa a mojej rodiny, môjho štátu, mojej cirkvy?

Keď otvorím správy na internete a pozriem do diskusii, mnohkrát vidím zablokované komentáre, komentáre, ktoré si pýtajú zablokovanie, alebo len také krátke nenávistne poznámky, ktorých jediným zmyslom je vyjadriť negatívnu emóciu. Kam sa podeli všetci ľudia “dobrej vôle”. Kam sa podeli ľudia, ktorí každú nedeľu na Službách božích, na omnši, či v zhromaždení ďalších kresťanov opakujú Apoštolské krédo, spievaju na Božiu slávu a modlia sa za pokoj vo svete?

Nemyslím si, že dnešok a krízy, ktoré prežívame sú krízami niekoho iného. Sú to aj naše krízy!

V čase, keď svet okolo ukazuje nenávisť, práve spoločenstvo Ježišovych učenníkov je povolané robiť opak. Ježiš nerobil rozdiely v tom, komu pomáhal. Áno, keď ho prosila nežidovská žena, aby uzdravil jej dieťa, povedal, že Jeho prioritným cieľom je Izrael, ale obišiel ju? Nie, na jej nalihanie ju vypočul. Státisíce naliehajú na nás, aby sme ich vypočuli.

Nie som zástancom otvorenia hraníc a vpúšťania každého bez rozdielu, ale akonáhle začneme rozhodovať na kritériach, ktoré nám neprináležia, spreneverujeme sa nie len sami sebe, ale práve nášmu vyznaniu a hodnotám, ktorými sa tak radi obháňame.

Keď však vláda SR vyhlásila, že príme 200 kresťanských utečencov z odvôvodnením, že nepríme na naše úzeie iné kultúry, vyberá si podľa kritérii, ktoré jej neprináležia.

Keď cirkevní predstavitelia vyhlásia, že máme pomáhať kresťanom, lebo sú to naši bratia, je to skvelé povzbudenie pre cirkev, aby nezabudla, že telo Kristovo je všade vo svete a prežíva rôzne útrapy. Keď však cirkevní predstvitelia nevyzvú v čase veľkej krízy na pomoc ľuďom, ktorí pomoc potrebujú, akoby zatvárli oči pred tým, do čoho nás sám Ježiš povolal. Láska, ktorá nepozná hranice, láska k blížnym aj nepriateľom v každom čase.

Ježiš je práve tam, kde si my zatvárame oči, uši aj srdcia. Je v ľuďoch na úteku, pri nepsravodlivo odsúdených, prenasledovaných a chudobných, pri chorých a tých, o ktorých okolie len zakopáva.

Kristova cirkev, buď svetlom, ktorým si povolaná byť. Nie sudcom, ktorým je jedine Boh.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.