PREBUDENIE v zjednotení


Po sledovaní dokumentu o prebudení (v prostredí katolícko-letničnom a letničnom) som si uvedomil, že ako veľmi zabúdame, že práve to Naše spoločenstvo v Našom meste, v Našej dedine, nie je samo a Kristova cirkev je všade, v celej krajine.

Nezabúdajme, že nie sme sami. A keď nie sme sami, to znamená, že sa môžeme spájať, spolupracovať v službe ľuďom okolo nás, aby ľudia nevideli ako sa nemáme radi, alebo ako hľadáme svoje rozdiely, ale ako zjednotená cirkev, ktorá je plná rôznorodosti, slúžime jednému Bohu a jednému Pánu v jednej službe.

Prebudenie cirkvi je vec, ktorá sa v histórii cyklicky opakuje. Takmer vždy povstávalo zdola, nie z hora. Teda nie z vedenia cirkvi, ale od obyčajných ľudí, ktorí v hĺbke svojej zbožnosti našli čosi nové, čosi, čo im medzi väčšinovou cirkvou v ich dobe chýbalo a cítili, že ich to privádza bližšie k Bohu. Ich zmenený život postupne ovplyvňoval ich okolie a vznikalo hnutie obnovy, prebudenia, ktoré neskôr vždy zasiahlo celú cirkev a ovplyvnilo ju.

Ako evanjelik vidím veci, ktoré Boh koná v mojom evanjelickom spoločenstve, ale uvedomujem si, že koná v každom jednom spoločenstve, kde sa ľud Boží stretáva v Jeho mene. Počul som ako mnohí protestantskí kresťania tvrdia, že Duch Svätý nepôsobí v Katolíckej cirkvi, dokonca, že mnohí biskupi (aj evanjelický) sú vlastne neveriaci. Nijako neodsudzujem ľudí, ktorí to tvrdia, lebo viem, že to v svojej úprimnej viere myslia dobre a túžia po tom, aby celý svet mohol prežívať a poznať Boha tak ako ho poznajú oni. Je však obrovskou chybou domnievať sa, že to ako Boha prežívam a spoznávam ja, je ten jediný a správny spôsob a ak niekto nehovorí jazykmi, nezažíva emócie pri veľkých chválových stretnutiach alebo jednoducho mu nie je blízka moderná gospelová zbožnosť, že tento človek je neveriaci. Hlboká zbožnosť akú vidím u mnohých ľudí aj napriek tomu, že neskáču na chválach a sedia ticho v kostolných laviciach je pre mňa ohromujúca a obohacujúca.

Prebudenie prichádza, je však na nás, aby sme si uvedomili, že prebudenie neznamená len letničné hnutie alebo hnutie obnovy v RKC, ale je to zmena života. Pomalá, rýchla, viditeľná okolitému svetu, ale aj taká, ktorú vidí len človek sám. Prebudenie je, aj keď človek prichádza pred Boha a i vo svojej slabosti vyznáva, že verí, aj keď nerozumie prečo. Prebudenie je, keď sa život mení a hodnoty sa menia. Prebudenie je, keď ekumenická spolupráca v službe svetu rastie zo dňa na deň. Prebudenie nemusí hneď znamenať prejavy, ide predovšetkým o zmenu vnútra človeka a jeho osobnej zbožnosti, ktorá je prehĺbená. To postupne mení spoločnosť a prinesie aj prejavy a reakcie. Ale nesmieme si držať predstavu, že len jeden typ reakcie.

Toto prebudenie prichádza, a čím je silnejšie, tým viac diabol zbrojí proti nemu a prináša problémy. Problémy, ktorým cirkev môže čeliť, len ak ostáva verná a ak sa dokáže proti diablovi zjednotiť.

V súčasnosti, kedy je celý svet prepojený, je niekedy ťažké sledovať zdroje prebudení a hnutí, ktorými sa nechávame ovplyvňovať. Mnohé internetové zdroje vedia človeka viac zmiasť ako mu pomôcť. A práve tu je miesto pre tých, ktorý cirkev vedú, aby nebránili ľuďom v zbožnosti a podporovali ich. Z histórie sa môžeme poučiť, že ak pastieri cirkvi stoja proti prebudeniu a obnove zbožnosti, vedie to k rozdeleniu a bolesti. A v dobe, kedy overovanie informácii začína byť neprehľadné a spiritualita, duchovno a mnohé nezdravé kresťanské odnože rastú každý deň, je čas, aby pastieri cirkví dbali na to, kam ich spoločenstvá smerujú. Prebudenie v cirkvi, do ktorého sa zapoja aj farári, kazatelia a iní služobníci cirkvi, prináša nový vietor a blízkosť k Bohu na všetkých úrovniach spoločenstva a bohoslužobného života. Tam kde duchovní a vedúci spoločenstiev odignorujú prebudenie a nechajú ho žiť oddelene od zboru a zvyšku zhromaždenia, tam väčšinou prichádza rozbroj a rozdelenie.

V zjednotení je sila cirkvi, lebo cirkev je jedno telo, jeden organizmus, len sme na to po reformácií akosi zabudli.

Čo sa týka filmu: BOH MILUJE SLOVENSKO – FILM O PREBUDENÍ (2015)

Katolícko-letniční film o prebudení a o tom, čo sa deje v týchto hnutiach, ako sa budovali a čo majú pred sebou. Veľmi mi chýba naozaj komplexný pohľad, ktorý tento film neprináša akokoľvek sa snaží, keď ignoruje fakt, že nie je jediným hnutím v slovenskom cirkevnom prostredí, ktoré prežíva prebudenie a ktoré je jeho súčasťou. Odignorovať 2.najväčšiu cirkev v štáte a sústrediť sa na menšinové hnutia a len jednu väčšinovú cirkev a nazvať to prebudením na Slovensku je trochu odignorovaním toho, čo Boh koná vo všetkých ostatných cirkvách. Ale tvorcovia neostali len vo svojom prostredí a otvorili dvere zjednoteniu, film vo svojej druhej polovici vyzýva k spoločným krokom naprieč denomináciami. Film vysiela veľké posolstvo o povolaní generácie k zmene, k prebudeniu, tam kde sú, k prebudeniu, ktoré bude mať dosach.

Hodnotenie: 6/10 – Je to dokument zameraný na povzbudenie veriacich a nie neveriacich, ale o to asi tvorcom išlo. Tvorcami dokumentu sú ľudia z projektu GodZone.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.