Láska kresťana a xenofóbia


(František Ábel) “Pocit solidarity s človekom v jeho hľadaní, túžbach, no predovšetkým v jeho utrpení, ten sa stále viac stráca pod narastajúcim tlakom štváčov, ktorí sa z každého ľudského nešťastia snažia vyťažiť čo najviac a preto vďačne podporujú atmosféru strachu a nenávisti. Keď sa navyše títo demagógovia odvolávajú na kresťanské hodnoty a tradíciu, je to blasfémia, ktorá prináša do života ľudského spoločenstva závažné dôsledky. Pýtam sa, čím vôbec sme ešte kresťanmi? Prečo sa opätovne nechávame zvádzať na cestu neslobody, keď sme už raz boli oslobodení pre život Božích detí, vo všetkej vážnosti a záväznosti pozvania nasledovať nášho Pána, učiť sa, čo znamená milovať Boha a svojho blížneho? Prečo potom nie je počuť silnejšie a ráznejšie hlasy jednotlivých predstaviteľov cirkví, ktorí by sa otvorene postavili voči tejto masívnej demagógii namierenej proti ľuďom s odlišným vierovyznaním, farbou pleti, či kultúrou? Prečo sa nedokážeme rázne postaviť proti kampani strachu a xenofóbie”

Migrants sit in a boat during a rescue operation by the Italian navy off the coast of Sicily on Nov. 28. Italy is looking to revamp the way it handles the hundreds of thousands of migrants who arrive annually.
Migranti sediaci v lodi počas záchrannej operácie Talianskeho námorníctva blízko Sicílskeho pobrežia z novembra 2014.

“Nedivte sa, bratia, keď vás svet nenávidí. My vieme, že sme prešli zo smrti do života, pretože milujeme bratov. Kto nemiluje [brata], zostáva v smrti. Každý, kto nenávidí brata, je vrah, a viete, že ani jeden vrah nemá v sebe večný život. Podľa toho sme poznali lásku, že položil za nás On dušu; aj my máme duše klásť za bratov. Ale ak má niekto pozemský majetok a vidí brata trpieť núdzu, a zavrie si pred ním srdce, ako môže byť v ňom Božia láska? Deti, nemilujme slovom ani jazykom, ale skutkom a opravdivo.” (1. J 3, 13-18)

Viac v kázni doc.Mgr. Františka Ábela, PhD. – vedúceho Katedry Novej zmluvy na Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave (na www.velkykostol.sk)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.