Dobrovoľník, ktorý zmenil dejiny


Bol si už niekedy dobrovoľníkom? Podieľal si sa už niekedy na príprave nejakej udalosti alebo väčšej kampane, napríklad za park v tvojom meste alebo si zbieral podpisy pre svojho favorita vo voľbách? Myslím, že každý z nás ma aspoň s nejakou dobrovoľníckou akciou svoju skúsenosť.

Dobrovoľníctvo je niečo, prečo sa človek rozhoduje sám. Zvyčajne je to bez nátlaku. Robí to len preto, že chce priložiť ruku k dielu, jednoducho pomôcť. Dobrovoľník za svoju prácu nič neočakáva a zväčša mu stačí ak sa udalosť úspešne podarí, či ako sme spomenuli, jeho kandidát vyzbiera dosť podpisov.

To však ešte nie je zárukou, že takéto sú pohnútky dobrovoľníkov aj naozaj. Do srdca si vidíš len ty a Boh.

17  Otec ma miluje preto, lebo dávam svoj život, aby som si ho zase vzal. 18  Nikto mi ho neberie, ja ho kladiem dobrovoľne. Mám moc ho dať a mám moc ho zase vziať. Toto poverenie som prijal od svojho Otca. 19  Pre tieto reči zase vznikla roztržka medzi Židmi. 20  Mnohí z nich hovorili: Démonom je posadnutý a blaznie; čo Ho počúvate? 21  Iní zas vraveli: To nie sú reči posadnutého; či démon môže otvárať slepým oči? 22  V Jeruzaleme nastali slávnosti posvätenia chrámu; a bola zima. 23  Keď sa Ježiš prechádzal v chráme v sieni Šalamúnovej, 24  obkľúčili Ho Židia a spýtali sa Ho: Dokedy nám budeš držať dušu (v napätí)? Ak si ty Kristus, povedz nám otvorene. 25  Ježiš im riekol: Povedal som vám, a neveríte; skutky, ktoré činím v mene svojho Otca, svedčia o mne. 26  Ale vy neveríte, pretože nie ste z mojich oviec. (Evanjelium podľa Jána 10, 17 – 26)

Hore uvedené biblické slová nasledujú v Jánovom evanjeliu bezprostredne po Ježišovom podobenstve „o Dobrom pastierovi“. Tu sa dozvedáme o forme Ježišovho dobrovoľníctva. Vo verši 18. hovorí „ja ho kladiem dobrovoľne“. Čo kladie? Svoj život. Kvôli čomu? Kvôli nám! A dobrovoľne! Nikto mu to neprikázal. Činí to z vôle Otca, nie ako príkaz, ale z lásky k nemu, k nám.

Dobrovoľník, dobrý pastier. Nikto mu za jeho smrť neplatí. Kladie svoj život za ovce dobrovoľne.

Riskoval by si tak, ako tento pastier, aj ty? Bez toho, aby ti za to niekto platil? Možno si povieš, áno, položil by som život, bol by som ochotný. Ale naozaj? Aj keby nie, je to v poriadku, nikto to od nás nevyžaduje, je to však hodný príklad nasledovania, lebo to urobil sám Ježiš.

Naše reakcie na Boha

Vždy ma prekvapí ako Židia a vlastne všetci Ježovi poslucháči reagujú na všetko, čo on urobí alebo povie. Každá z nich je iná, často prekvapivá, ale zaručene vždy vypovedá o vnútornom prežívaní Jeho poslucháčov. Tu vidíme dve situácie. Reakciu na reči o poverení, ktoré Ježiš prijal dobrovoľne od Otca a potom, reakciu na jeho príchod do Chrámu počas Chanuky.

Ako reaguješ ty, keď počúvaš Ježišove slová? Možno ťa znepokojujú, možno utešujú. Mnohých však poburujú, poburovali vtedy a poburujú aj dnes.

Ježiš je posadnutý démonom, je blázon! To o ňom vyhlasujú. Ach, ako často počujeme tieto slová i dnes.

Židia, len čo zbadali Ježiša na sviatky Chanuky v chráme, chceli vedieť, či je naozaj mesiáš, chceli to od neho počuť. Možno to tušili a potrebovali len počuť, ale skôr chceli dôkaz na jeho odsúdenie. Mesiáša čakali všetci, ale každý svojho.

Akého mesiáša čakáš dnes ty? Ježiša Krista, ktorý sa stal človekom a zomrel a trpel za naše hriechy, vstal z mŕtvych a žije, aby každý, kto v neho verím mal večný život? Ja čakám práve jeho. Jeho samého. Zasľúbil, že príde znova a iného čakať nemáme, lebo on je ten zasľúbený Boží.

O Ježišovi vypovedali jeho skutky. Jeho láska, jeho prístup k ľuďom, ktorý bol úplne proti konvenciám starovekého sveta, on sa ROZPRÁVAL so ženami, DOTÝKAL SA malomocných, vykladal Tóru LÁSKOU.

Židia, však, ako vieme, čakali niekoho bojovnejšieho, nie muža, čo sa rozpráva zo ženami, ale mečom seká Rimanov. Ježiš SEKAL, ale svojou smrťou záves na svätyni svätých, ROZBÍJAL, ale kameň, ktorý odvalil zo svojho hrobu, MENIL, ale srdcia ľudí. Naozaj bol bojovník, ale INÝ, než ľudia čakali.

Ježiš je dobrovoľník, nič nečakal za svoju smrť a nič nečaká ani dnes od teba. Len, aby si mu veril a Ho nasledoval.

Verím, že nikto z nás nechce pri poslednom súde počuť: „nie ste z mojich oviec“…

Preto prosme Pána, aby sa zmiloval, vyznávajme mu svoje slabosti a zlyhania, On je dobrý pastier, ktorý kladie život za Jemu zverené.

Amen.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.