Pôst ako nový impulz


Pôstny čas. Pre každého z nás môže toto obdobie znamenať niečo úplne iné. Niekto si ho spája s očakávaním Veľkej Noci. Pre ďalšieho je to obdobie odriekania si rôznych vecí, ktoré mu spôsobujú potešenie. A niektorí ľudia toto vzácne obdobie vôbec nevnímajú. Je to pre nich čas, ako každý iný. Otázka je, čo pôst znamená pre teba?!

“Keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci, ktorí si nasadzujú smutný výzor na tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru hovorím vám: Majú svoju odmenu! Ale keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár,  aby nie ľudia videli, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti; a tvoj Otec, ktorý vidí v skrytosti, odplatí tebe.

Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde (ich) moľ a hrdza ničí a kde sa zlodeji vlamujú a kradnú.  Ale zhromažďujte si poklady v nebi, kde (ich) ani moľ ani hrdza neničí a kde sa zlodeji nevlamujú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.”

(Mt 6, 16 – 21)

O pôste nám hovorí už Stará zmluva na mnohých miestach. Židovstvo poznalo štyri veľké pôsty, ktoré sa spájali s veľkými sviatkami. Okrem toho ešte existovali aj individuálne pôsty. Pôst vyjadroval zármutok, skrúšenosť a pokorenie sa pred Bohom. Bol prejavom pokánia a bol spojený s úprimnou prosbou o odpustenie a s prosbou o Božie záchranu. Mnohé veľké postavy viery sa spájajú práve s pôstom. Eliáš, Mojžiš, Ester, Samuel a mnohí ďalší. Aj sám Pán Ježiš začína svoje verejné účinkovanie práve pôstom. U týchto postáv prebiehal pôst najčastejšie v samote. Väčšinou niekde v púšti, kde neboli nikým a ničím rušení. Pôst bol súčasťou ich veľkých vnútorných bojov a hlbokého zármutku nad ich hriechom, ale aj nad hriechom spoločenstva Izraelského národa. Často práve v čase pôstu prichádzala Božia odpoveď a pomoc. Tak to zažil aj prorok Eliáš, keď na úteku pred kráľovnou Izábel v zúfalstve prosil Boha, aby si zobral jeho život a pri tom sa postil. Eliáša do tohto stavu dohnal zármutok nad Izraelom a strach o svoj vlastný život. Z domu Hospodina sa stal dom Bálov. On, Boží prorok, sa stal vyhnancom, dokonca štvancom pre slovo Hospodinovo. Kráľovná vydala rozkaz, aby ho zabili. V tejto ťažkej situácii Eliáš ušiel na púšť, a tam volal na Hospodina. A Boh prišiel. V tichom vánku sa prihovoril Eliášovi a uistil zúfalého proroka, že On je Pánom nad všetkým. Uistil ho o svojej veľkej moci a dal mu nové poslanie, novú nádej.

Pôst mal v životoch Božieho ľudu veľký význam. No časom sa veľa vecí zmenilo. Časom sa stal pre mnohých ľudí len prostriedkom na prezentovanie seba a svojej viery. „Pozrite sa aký som JA pokorný a správny Žid“ vraveli mnohí „ Veď sa postím viac ako by som mal“ Takto hovoril aj farizej v Ježišovom podobenstve o farizejovi a publikánovi.

Aký veľký posun. Od skrytosti, skrúšenosti a hĺbky k povrchnosti, pýche a seba prezentovaniu. Práve toto Ježiš kritizuje. Nie pôst ako taký, ale to, čo ľudia z neho spravili Ako keby sa v človeku stratila hlboká túžba po Bohu. Túžba po budovaní vzťahu so svojím Pánom. A k tomuto nás volá Ježiš aj dnes. K hlbokému a úprimnému vzťahu. Nie len k nejakému filozofovaniu o Bohu, alebo akademickému skúmaniu ale ku vrúcnemu a úprimnému vzťahu so svojím spasiteľom. A ak je tento vzťah naozaj úprimný, tak nás nikdy nemôže viesť k pýche, lebo tá sa Bohu protiví, ale vždy nás vedie k skutočnej pokore.

Jedným z následkov pôstu môže byť aj prehodnotenie našich hodnotových rebríčkov. Pri konfrontácii s Pánom Bohom na poslednom súde sa rýchlo ukáže, čo bolo pre nás naozaj vzácne. Čo bolo naším pokladom. Posledný verš citovaného evanjelia to hovorí veľmi jasne. Kde je tvoj poklad, tam je tvoje srdce. Ako sme už asi všetci veľa krát počuli, chcieť rôzne veci nie je zlé. Ale ide tu stále o tú istú otázku: Je to, po čom túžiš najviac tvoj úprimný vzťah s Bohom? Si ochotný do tohto vzťahu investovať čas, úsilie možno aj peniaze?. Si ochotný sa vzdať rôznych vecí, ktoré máš rád pre Božie kráľovstvo?

Len Ono je tým pravým pokladom, pre ktorý sa nám oplatí žiť a umierať. A to ostatné, to je len chvíľkové potešenie, ale Božie kráľovstvo je večná dokonalosť s naším Pánom a Bohom

Skús sa aj ty v nasledujúcich šiestich týždňoch viac pozrieť na svoj vzťah so svojím Bohom. Neboj sa svoje konanie a svoj život konfrontovať s Božím slovom. Nemaj strach isť na kolená a v modlitbe vyznať svoje pády a slabosti. Skús hľadať miesta kde sa hovorí o Ježišovi Kristovi. Hľadaj spoločenstvo veriacich ľudí vo svojom okolí. Hľadaj spôsoby, ako zmeniť svoj vzťah s Pánom Bohom. Skúmaj, ako žiť podľa Božieho plánu pre tvoj život. NEBOJ SA HĽADAŤ, lebo Pán Ježiš nám zasľúbil, že sa dá nájsť tým, ktorý ho skutočne hľadajú.

Zamyslenie zaznelo 18.2.2015 na EBF UK.

Foto: H.Adam @Filckr

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.