NAHOTA vs. ČISTOTA v zábavnom priemysle


„Pastor John, veríte tomu, že je nejaký rozdiel medzi nahotou vo filme a pornografiou? Poznám totiž veľa kresťanov, ktorí sú proti pornu, ale nemajú problém so sledovaním filmov alebo televíznych šou, kde sa zobrazuje nahota.“ Napísala mladá žena menom Emily mailom do relácie Ask Pastor John.

O deň, neskôr napísal Adam: „Pastor John, čo by ste povedali kresťanovi, ktorý sleduje televízny seriál Game of Thrones (Hra o tróny)?“ Je to televízny seriál ohodnotený ako TV-MA (pozn.prek.: televízny program pre dospelých, ktorý nie je pre svoj obsah vhodný pre osoby mladšie ako 17 rokov – obsahuje násilie, sexuálne scény a vulgárne vyjadrovanie) a stal sa neslávne známym práve pre zobrazovanie nahoty a sexu a pre množstvo scén ukazujúcich násilie na ženách. Hra o tróny je najpopulárnejším seriálom televíznej stanice HBO v celej jej histórii, s publikom presahujúcim 18 miliónov divákov.

Nasledujúci text je mierne upravený prepis odpovede Johna Pipera v epizóde relácie Ask Pastor John.


Čím bližšie som smrti a stretnutiu sa s Ježišom tvárou v tvár a čím bližšie bodu, keď budem mať vydať počet zo svojho života a slov, ktoré som mnohokrát tak neuvážene povedal (Matúš 12, 36), tým istejší som si svojim rozhodnutím. A to, že nikdy nebudem zámerne sledovať televíznu šou, film, či webstránku alebo čítať časopis, kde viem, že natrafím na nahotu. Nikdy, to je moje pevné rozhodnutie. A čím bližšie som smrti, tým som o tom pevnejšie presvedčený.

Budem priamy, chcem vyzvať všetkých kresťanov, aby sa k tejto mojej snahe o väčšiu čistotu srdca a mysle pripojili. V dnešnej dobe, kedy sú zábavné média lingua franca (spoločným jazykom) sveta, je toto pozvánka k odlišnosti. Z hĺbky srdca verím, že to, čo svet naozaj potrebuje, je radikálna odvaha, obetavá láska a Bohom opití blázni, ktorí budú ako cudzinci vo svete. Pozývam vás teda k tomu, povedať nie svetu práve kvôli svetu.

Svet totiž nepotrebuje viac coolovosti, trendovosti, kultúrnej prešibanosti, či nezmyselných kópií seba samého. To je hoax, ktorému naleteli už tisícky mladých kresťanov. Myslia si, že musia byť „in“, cool, prešibaní, kultúrne uvedomelí, že majú pozerať všetko, aby neostali mimo obraz. To ničí ich morálku aj svedectvo, ktoré svojim životom vydávajú.

Tu predkladám 12 otázok na zamyslenie, a teda i 12 dôvodov, prečo som sa rozhodol pre radikálnu abstinenciu od všetkého, o čom viem, že mi bude prezentovať nahotu.

1.   Nepribíjam tým znova Krista na kríž?

Kristus zomrel, aby očistil svoj ľud. Je absolútnym výsmechom voči obeti na kríži, keď s ňou nakladáme ako s niečím, čo nás očisťuje „iba“ z hriechu sledovania nahoty a nie ako s niečím, čo nás chce očistiť z hriechu a dať silu viac nehrešiť.

Má vykupiteľskú moc. Zomrel, aby nás očistil. „On vydal za nás seba samého, aby nás vykúpil z každej neprávosti a aby si očistil svoj vyvolený ľud, ktorý sa horlivo usiluje o dobré skutky.“ (Tim. 2,14) Ak si vyberieme schvaľovanie, prijímanie alebo užívanie si sledovania tejto nečistoty, berieme do ruky kopiju a zakaždým ňou bodáme do Ježišovho boku, stále znova a znova.

2. Vyjadruje to moju svätosť alebo ma to k nej nejako približuje?

V Biblii, od začiatku až do konca, vidíme radikálne volanie po svätosti – svätosti myšlienok, srdca aj života. „…rovnako ako je svätý, ten čo nás povolal, aj vy buďte svätí vo všetkom svojom počínaní.“ (1 Pt 1, 15). Alebo v druhom liste apoštola Pavla Korintským 7, 1: „Milovaní, keďže máme takéto prisľúbenia, očistime sa od všetkých škvŕn tela i ducha a v Božej bázni zavŕšme svoje posvätenie.“ Nahota vo filmoch a na obrázkoch nie je svätá a nijako nás k svätosti nepribližuje. Je nesvätá a nečistá.

3. Kedy si vylúpnem oko, ak nie teraz?

Ježiš povedal, že každý kto sa žiadostivo pozrie na ženu, cudzoloží s ňou v srdci. Ak ťa pravé oko zvádza na hriech, vylúpni si ho a zahoď (Matúš 5, 28-29). Sledovať nahú ženu alebo nahého muža privádza k hrešeniu v myšlienkach a túžbach a často i s k hrešeniu telom. Ak nám Ježiš povedal, aby sme si chránili srdce tak, že si vylúpneme oči, aby sme zvádzaniu zabránili, o čo viac by povedal: „Nepozerajte to!“

4. Nie je uspokojujúcejšie myslieť na to, čo je úctyhodné?

Život v Kristu nie je hlavne o vyhýbaní sa hriechu, ale najmä o vášnivej snahe o dobré. Zapamätajte si Filipským 4, 8: „Napokon, bratia, upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné.“

Môj život nie je obmedzeným životom. Je to slobodný život. „Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia. Len aby sloboda nebola zámienkou pre telo, ale navzájom si slúžte v láske.“ (Gal. 4, 13).

5. Dychtím po tom vidieť Boha?

Chcem vidieť a poznať Boha tak dobre, ako je to len možné v živote tomto i tom nasledujúcom. Sledovanie nahoty je obrovskou prekážkou v tomto úsilí. „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni Boha uvidia.“ (Matúš 5, 8). Pošpinenie mysle a srdca sledovaním nahoty otupuje schopnosť vidieť Boha a radovať sa z neho.

6. Zaujímajú ma vôbec duše tých, na ktorých sa v ich nahote pozerám?

Boh hovorí ženám: „Podobne aj ženy, nech sa ozdobujú slušným odevom s cudnosťou a zdržanlivosťou,…“ (1 Tim 2, 9). Keď sa usilujeme prijať nahotu zábavného priemyslu alebo ak pred ňou zatvárame svoje oči, nepriamo schvaľujeme hriechy žien, ktoré sa zapredávajú za účelom zabaviť diváka. Z toho vyplýva, že sa ani nezaujímame o ich vnútro. Ony nenasledujú, čo Boh v liste Timotejovi hovorí a my tvrdíme, že je to v poriadku.

7. Tešil by som sa, ak by tú rolu hrala moja dcéra?

Väčšina kresťanov sú pokrytci, čo sa týka sledovania nahoty. Na jednej strane, tým, že to sledujú, vyjadrujú, že je to OK a na druhej strane v hĺbke srdca vedia, že by nechceli, aby ich dcéra, manželka alebo priateľka hrala podobnú rolu. To je pokrytectvo.

8. Nazdávam sa, že nahota môže byť falošná?

Nahota nie je ako filmová vražda alebo násilie. Pri ich zobrazovaní na plátne sme presvedčení, že sa nikto naozaj nezranil ani nikoho nezabili. To však pri nahote neplatí. Herečky a herci sú naozaj nahí pred kamerou, s telom robia presne to, čo im režisér povie a ukazujú svojú sa miliónom divákov na celom svete.

9. Znevažujem tým krásu sexu?

Sexualita je nádherná vec. Boh ju stvoril a prehlásil za „dobrú“ (1 Timotejovi 4, 3-4). Nie je to však divácky šport. Je to svätá radosť, ktorá je posvätná vo svojej bezpečí nežnej lásky. Muži a ženy, ktorí chcú byť sledovaní vo svojej nahote patria do jednej kategórie s exhibicionistami, ktorí si stojac na vrchu eskalátora sťahujú pred všetkými nohavice.

10. Nazdávam sa vari, že nahota je nevyhnutná kvôli umeniu?

Žiaden veľkolepý film alebo televízny seriál, nepotrebuje k svojej veľkoleposti pridávať nahotu. Nie, nie nepotrebuje. Sú aj iné kreatívne spôsoby ako byť verný realite bez prezentovania sexu ako nejakého diváckeho športu a bez privádzania hercov a herečiek do morálne napätých situácii pri natáčaní.

Nie je to umelecká povaha, ktorá ženie nahotu na obrazovky. Celý ten biznis ženie hlavne mužský sexuálny apetít, z neho následne ziskuchtivý zábavný priemysel ťaží. Nie je to umenie, ktoré dáva nahotu do filmov, to chlipnosť, tá predáva.

11. Túžim po tom, aby som zapadol medzi ostatných a nebol pre nich bláznom?

Kresťania nehľadia na nahotu s cieľom maximalizovať svoju svätosť. To ich určite k takým programom a filmom neťahá. Vo vnútri vedia, že tie televízne programy a filmy sú natáčanie niekým, koho vedú úplne iné ciele než je oslávenie Krista. Ide im skôr o oslávenie seba samých.

Nie, to čo priťahuje kresťanov, aby sa stále znova k takýmto programom vracali je strach. A to z toho, že ak v tomto svete budú vyznávať Ježiša Krista a vezmú svätosť naozaj tak radikálne vážne, budú musieť prestať sledovať množstvo televíznych šou a filmov a budú ich pokladať za bláznivých. To je dnes jedno z najhorších klamstiev, akému kresťania podliehajú. A to, že byť bláznom v očiach sveta je oveľa horšie nebyť svätým.

12. Mám v tom slobodu alebo skôr pochybnosti?

Existuje jeden biblický návod, ktorý robí život ľahším: „Kto však má pochybnosti, keď niečo je, je odsúdený, lebo to nekoná z viery. A všetko, čo nie je z viery, je hriech.“ (Rímskym 14, 23). Budem parafrázovať: Ak pochybuješ, nepochybuj! Tvoja istota by mohla pomôcť zmeniť sledovacie návyky miliónov ľudí a ach, ako sladko by potom spali so svojim svedomím.

Tak teda znova. Pripojte sa ku mne v snahe o druh čistoty, ktorý hľadí na Boha a pozná plnosť a radosť z jeho prítomnosti a nekonečné potešenie z jeho náručia.

Článok prevzatý z Desiringgod.org, napísal Tony Reinke – prepis relácie s pastorom Johnom Piperom. Originál nájdete tu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.