Tráviť čas s Bohom – od otvárania knihy k štúdiu Písma?


Keď som sa z rozprávania druhých dozvedal o Bohu mal som otázky? Prečo to a prečo tamto? Mnohí mi hovorili, aby som skúsil hľadať odpovede aj sám. Mojou prvou voľbou bolo googlovanie, ale všade, kde niečo o Bohu písali, citovali Bibliu. Rozhodol som sa teda, že nebudem chodiť okolo nej ako okolo horúcej kaše a začnem radšej priamo zo zdrojom všetkého, čo o Bohu vieme, začal som čítať Bibliu.

Od otvárania knihy k čítaniu Biblie

Prvá otázka znie – Čo je Biblia? Ak poznáš odpoveď, pravdepodobne si ju čítaš, a to občas alebo pravidelne (ak nepoznáš – Biblia je Božie slovo, je to zbierka kníh, v ktorých Boh vyjavil pravdy o sebe a hovoria o Božom pláne pre život ľudí. O tom ako nás miluje, ako sme sa od neho odvrátili, no ako sa rozhodol, že sa nás nevzdá a poslal svojho Syna, aby nezahynul človek, ale mal večný život s Bohom).

Ako ale čítaš? Náhodne otvoríš alebo postupuješ podľa nejakého dopredu určeného plánu, či len tak striedaš jednotlivé knihy? V podstate je úplne jedno ako to robíš. Základom totiž je, že cez Božie slovo, ktoré čítaš, môžeš spoznávať Božie pravdy, život Ježiša, či skutky, ktoré Boh konal pri svojich nasledovníkoch.

Jedného dňa si ale uvedomíš, že len také náhodné otváranie knihy nestačí a chceš vedieť viac, poznávať kontext jednotlivých príbehov či výrokov. Ak si si to ešte neuvedomil, tak ti radím teraz: Len náhodne otváranie Biblie nie je pre rastúci vzťah s Bohom dlhodobo udržateľné.

Preto je dobré náhodné alebo občasné otváranie premeniť na pravidelné čítanie.

Možno rád čítaš knihy a poznáš ten pocit, keď máš v rukách knižku, ktorá je jednoducho dobrá a pútavá, nechceš sa často od nej odlepiť a najradšej by si ju prečítal čo najskôr, lebo už chceš poznať koniec, či si zvedavý na zvyšok myšlienok.

Moja osobná skúsenosť je, že aj keď možno koniec príbehu, ktorý podáva Biblia poznám, predsa je to kniha, ktorá zakaždým ku mne v konkrétnych situáciach inak prehovára a povzbudzuje. A čím viac z Božieho príbehu poznám, tým mám väčšiu túžbu vedieť o ňom viac.

Dlho mi trvalo, kým som sa naučil, že len otváranie a spoznávanie fragmentov príbehu je málo na to,aby som mohol príbeh spásy poznať lepšie, ale začal som čítať viac a čím viac som čítal viac a pravidelne, tým bol pre mňa Boží príbeh lásky a záchrany človeka príťažlivejší.

Zistil som, že otvárať knihu nestačilo, potreboval som čítať.

Ako by to bolo, keby som nejaký román len tak náhodne otvoril napríklad na tridsiatej strane, trochu si odtiaľ prečítal a potom skočil na stú stranu, tak na sedemdesiatu, tak na tristo deväťdesiatu a nakoniec na tú poslednú. Ok môžno by som si vedel predstaviť, o čom ta kniha je, ale tie najkrajšie časti príbehu by som nespoznal, nevedel by som dosť o postavách, ich charaktere a vlastne ani presne o tom, prečo to skončilo ako to skončilo, lebo súvislosti medzi tými pasážami, ktoré som čítal som sa nedozvedel a tak koniec bol len ďalšou informáciou nie vyvrcholením, či nejakou významnou správou, keďže som nepoznal celý dej.

To prečo čítam knihu od začiatku do konca (celú) je, lebo mám cieľ, chcem počuť ten príbeh celý, chcem spoznať postavy, spoznať ich príbeh.

Aký je vlastne tvoj cieľ?

Zamysli sa nad tým, aký je tvoj cieľ pri čítaní Biblie. Chceš pravdepodobne poznať Boha viac alebo chceš zistiť, prečo konal tak ako konal a podobne. Môže to však byť aj niečo iné, musíš si na to odpovedať sám.

Prečo je to potrebné vedieť? No, aby si vedel využiť čas pri stíšení tak, aby ťa k tvojmu cieľu privádzal čo najlepšie.

Ako píše žalmista v Žalme 119,14.72 – “Teším sa ceste Tvojich svedectiev viac ako všetkému bohatstvu. Pre mňa je lepší zákon Tvojich úst ako tisíce zlata, striebra.”

Od čítania Biblie k štúdiu Písma

Čo tak posunúť tvoje čítanie ešte ďalej? Spolu s kontextom príbehov začni spoznávať aj ich pozadie. Môžeš si napríklad skôr ako začne čítať niektorú z kníh Biblie prečítať úvod k danej knihe napríklad aj na internete, alebo v nejakom biblickom kometári, kde sa dozvieš ako kniha vznikla, kto ju napísal a v akej dobe písal, komu bola kniha pri svojom napísaní pôvodne adresovaná (to samozrejme nemení nič na tom, že Biblia ako ju dnes poznáme je knihou pre každého z nás). Prečo? Historické pozadie knihy ti môže pomôcť pri lepšom pochopení toho, čo jednotlivé výroky hovoria, a prečo ich pisateľ (napríklad Pavol) takto povedal.

Musíme si totiž uvedomiť, že Biblia nespadla z neba napísaná v takej podobe ako ju poznáme dnes. Niekto ju totiž musel fyzicky napísať a písal ju v určitom období na určitom mieste a s určitou inšpiráciou, ktorú dostal od Boha – to znamená zo zámerom a pre niekoho – napríklad pre Izraelcov – aby si uvedomili, že Boh je jeden a nemajú uctievať iných bohov.

Pri biblickom štúdiu je dobre používať viac prekladov na porovnanie (ak samozrejme neovládať koiné gréčtinu, v ktorých boli napísané knihy Novej zmluvy alebo hebrejčinu, v ktorej je písaná Stará zmluva). Ďalej pri štúdiu môžeš používať biblické komentáre, kde teológovia vykladajú jednotlivé pasáže a výroky, približujú myšlienky a zhŕňajú to, čo chce daný text povedať (čo samozrejme nemusí byť jediné, čo tebe osobne má ten text povedať). Biblické konkordancie a slovníky sú knihy, kde si môžeš vyhľadať rôzne pojmy, mená alebo názvy a pri nich nájdeš definície, odkazy na verše, kde sa o nich hovorí, čo sa o nich hovorí, čo znamenajú a pod. – napríklad pojem milosť, alebo láska, spása – kde k tomu nájdeš verše a výpovede a čo presne na danú tému biblia hovorí.

Možností je dnes aj vďaka internetu neskutočne veľa. Povzbudzujem ťa, nájdi si na to čas, zaujímaj sa o to, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že je to skutočne skvelé a obohacujúce pozerať sa na text aj inak než len ho prečítať a bibliu potom zavrieť. Viac o stíšení v článku Od čítania k stíšeniu

Čo však nikdy nezabudni je pri čítaní Biblie sa modliť a prosiť Boha, aby ti ukázal, čo ti chce v ten deň do tvojho života cez Bibliu povedať, lebo sama o sebe je Biblia knihou, ale Božím Slovom sa stáva, keď ju čítame s vierou. Duch Boží totiž oživuje a bez neho je len knihou.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.