Plávať proti prúdu (č.3) – Dokonal a uisťuje


 

Pokračovanie: Plávať proti prúdu (č.2) – Byť iným

Dokonané

„Hriech totiž nebude panovať nad vami; lebo nie ste pod zákonom, ale pod milosťou“(Rím. 6,14)

Ak už spoznal Ježiša, urobil ten pomyselný krok dopredu smerom k viere, veríš mu, obrátil si sa k nemu  alebo nad tým všetkým ešte rozmýšľaš, alebo aj keby si nerozmýšľal, no aspoň počúvaš, prosím vedz, jedno. Ježiš dáva vyslobodenie. Ježiš dáva odpočinutie, istotu, lásku, vedenie. Uvedomme si, čo znamená slovo na kríži: „dokonané“. Jednoducho to, čo, to aj hovorí. Je dokonané. Skončilo sa to, už nič viac netreba. Jedna dokonalá obeť, naplnenie, všetkých zasľúbení. Už viac netreba. Boh už vykonal. Ježiš hovorí, čiňte pokánie a verte v evanjelium. Inými slovami, obráť sa späť ku mne, neutekaj, ver mi, mám pre teba už pripravené miesto pri svojom stole.swimming-against-tide_0

Zákon odsudzuje, ale milosť odpúšťa. To je ten rozdiel.

Keď sme teda pod milosťou, neznamená to, že teraz môžeš hrešiť koľko chceš a Boh ti všetko odpustí. Pavol na takéto tvrdenie odpovedá jednoznačne. Píše: „Všetko je nám dovolené, ale nie všetko buduje.“ A hneď za tým píše: „Nech nikto nehľadí, čo jemu prospeje, ale čo prospeje inému.“

„Nech teda nekraľuje hriech vo vašom smrteľnom tele. Neposlúchajte jeho žiadosti a neposkytujte hriechu svoje údy ako nástroje nespravodlivosti, ale oddajte sa Bohu ako tí, čo vstali z mŕtvych a žijú, a svoje údy poskytujte Bohu ako nástroje spravodlivosti.“ (Rím. 6,12-13)

Pavol doslova hovorí: “Ľudia, veď nehrešte, prečo to robíte? Na čo je vám to súce? Prečo dávate hriechu šancu, aby vás stále dostával. Veď ste vstali z mŕtvych a žijete. Živí predsa nemôžu hniť červami, lebo to by nežili, znova by umierali.”

Milosť, ktorá už odpustila minulésúčasné i budúce hriechy, nehľadí na nich a nepripomína ich.

Keď si toto uvedomíme, je to úžasná radosť.

Boh uisťuje

„Dôveruj celým srdcom Hospodinovi a nespoliehaj sa na svoj rozum. Na všetkých svojich cestách ho poznávaj a on sám ti urovná chodníky.“ (Prís. 3,5-6)

Boh je veľký a mnohému o ňom len ťažko rozumieme. Príslovia hovoria, aby sme sa nespoliehali len na svoj rozum a na svoje sily, ale celým srdcom dôverovali Hospodinovi.

Sám sa proti prúdu neudržíš. V čomkoľvek sa rozhodneme nesúhlasiť s „prúdom“ a robiť niečo možno pre naše okolie nezvyčajné, ak do toho nepôjdeme s Bohom, rýchlo nás to prevalcuje, verte mi, poznám to a okúsil som to ako mnohý predo mnou. Zostaneme tak nanajvýš zahanbení a sklamaní. Napríklad, keď sa postavíte proti niečomu, čo pre niektorého z vašich priateľov alebo kolegov znamená zisk, no vy viete, že je to nesprávne. Začne sa pýtať, obviňovať a vtedy je ťažké samému obstáť. Stalo sa mi, že som chcel v zápale horlivosti, urobiť niečo s podvádzaním pri maturitách. Pre mnohých to bolo veľmi citlivé téma.

Naučil som sa, že nezakladať si len na svojom rozume, ale v mnohých veciach bezvýhradne dôverovať Bohu, je dobré rozhodnutie.

 “Veď všetko, čo sa narodilo z Boha, víťazí nad svetom. A tým víťazstvom, ktoré premohlo svet, je naša viera. Kto iný premáha svet, ak nie ten, kto verí, že Ježiš je Boží Syn?” (1.J. 5,4)

“Lebo my sme tá generácia, ktorá zmení tento svet, ktorá na to má, lebo naším Pánom nie je knieža tohto sveta, naším Pánom je Ježiš Kristus z Nazareta. Preto /:bratia a sestry:/  vyjdime a kážme, ľuďom ukážme, že všetky dobré veci o ktorých človek sníva sú v Ježišovi skryté. To nie sú žiadne keci.”

Si človekom, ktorý má potenciál, dary na to, aby mohol meniť svet okolo seba, či je to prostredie priateľov, kolegov, spolužiakov, rodiny, a i. Prečo a ako si toho schopný?  Lebo Ježiš Kristus je tvojim Pánom a nie diabol. Preto Bratia a sestry, nevyčnievajme z radu, nevytvárajme si svoj vlastný rad. Keď veríš, že Ježiš zomrel za tvoje hriechy, aby ti mohli byť odpustené a na tretí deň vstal, aby sa tvoj život mohol stať niečím novým, krásnym a hlavne životom s Ním, nemusíš sa báť zlyhania, lebo Boh uisťuje, že keď sa budeme spoliehať na Neho, On nám urovná chodníky.

Šadrach, Mešach a Abed-Negó sa rozhodli nepokloniť zlatej soche. To neznamená, že ty teraz máš robiť neviem aké veci. Pravdepodobne ti nepôjde v tvojom plávaní ani o život, ale o čo pôjde budú tvoje priateľstvá a vzťahy. Boh ťa volá, aby si sa obrátil v tom všetkom na Neho. On je bojovník, na ktorého sa dá spoľahnúť, je záchranným lanom, ktoré ťa udrží, aby ťa prúd nestrhol.

Posledná vec, urob teda niečo. Nenechaj sa len unášať. Obráť sa a plávaj, daj to Bohu do rúk a choď do toho s Ním. Šadrach, Mešach a Abed-Negó šli aj keď vedeli, čo ich čaká. Čo čaká teba, keď ukážeš iným, že si kresťan, výsmech? Koniec priateľstva? Obávaš sa toho, ale nemusí to tak byť. Môže z toho vzísť niečo úplné iné a možno aj prekvapivé, keď zistíš, že ľudia naokolo by možno chceli počuť o tom viac. A ak by aj nie, neznamená to nutne koniec vzťahov.

Plávať proti prúdu, neznamená vystúpiť s prúdu a vytvoriť si svoj vlastný prúd. Plávať proti prúdu je jednoducho o zmene smeru. Lebo ak nezmeníš smer, ideš stále tak isto.

Reklamy

One Comment Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.