Plávať proti prúdu (č.2) – Byť iným


Pokračovanie: Plávať proti prúdu (č.1) – Pokloniť sa “zlatej soche”

Buďme inými

 „aby ste boli bezúhonní a nevinní, Božie deti bez poškvrny uprostred zvrhlého a skazeného pokolenia. Uprostred neho žiarte ako hviezdy, ktoré osvecujú svet. 16 Držte sa slova života,“ (Fil. 2,15-16a)

Biblia hovorí, že ako kresťania, ľudia, ktorí sa rozhodli nasledovať Pána Ježiša, máme byť bezúhonní?

Je to brutálne, máme byť bezúhonní. Znamená niečo ako, že ostatní o tebe nemôžu povedať nič zlé, pretože nemajú čo. A to nikde, kde sa nachádzaš, ani v práci, v rodine, medzi priateľmi, ani v škole. Trochu ma to zarazilo. Kto to dokáže?

Ako sa mám stať nevinným a bezúhonným? Poznám príbeh jedného novinára, ktorí sa pokúsil žiť úplne podľa prikázaní Biblie a nezvládol to. Nebol neschopný, jednoducho si uvedomil, že sa to nedá, samému človeku sa to nikdy nepodarí. Tento verš však nechce povedať, aby sme ako kresťania, mali byť dokonalí. To nie sme a ani sami

nebudeme. Hovorí skôr o tom, že práve tu, medzi našimi spolužiakmi, priateľmi, v rodine, všade, kde sme, máme žiariť ako hviezdy, ktoré osvecujú svet. Byť v kontraste s tým, čo počúvame denne v televízii, čo vidíme na internete, čo hovorí móda.

swimming-against-tide_0

Podobne, ako Šadrach, Mešach a Abed-Negó, aj my sa nemáme báť postaviť za vec. Keď vidíme, že to, čo sa deje je často nielen nesprávne, či zvrátené, ale aj zlé, Máme vtedy zažiariť ako hviezdy a ukázať cestu, ukázať na riešenie, nebyť len ďalším pritakávačom, ale ani arogantným hlupákom, ktorý si myslí, že pojedol všetku múdrosť sveta a pohŕdať ľuďmi, ktorí nespĺňajú pomyselné kritéria “kresťana”.

Ako sme videli aj na príbehu Šadracha, Mešacha a Abéd-Nega, ľudia sa báli smrti a tak robili, čo im bolo prikázané. Možno aj ty robíš niečo vo svojom živote len preto, že sa to od teba vyžaduje, alebo je to nejakým nepísaným pravidlom v skupine ľudí, v ktorej sa pohybuješ. Bojíme sa odmietnutia, výsmechu, neprijatia.

Plávať proti prúdu, neznamená vystúpiť s prúdu a vytvoriť si svoj vlastný prúd. Dnes je totiž veľmi populárna myšlienka nebyť davom. Byť iným, nezapadať tak celkom do bežných meradiel a odlišovať sa. Tak sa chce každý odlišovať, nebudeš zapadať, budeš niekto iný, budeš špeciálny, budeš tak viac než ostatní.

Plávať alebo pádlovať proti prúdu je jednoducho o zmene smeru. Lebo ak nezmeníš smer, ideš stále tak isto.

Boh nás v Biblii volá do toho, aby sme boli inými, aby sme sa nepripodobňovali svetu, ale vo svete ukazovali Ježiša. Teda nenechali sa hltiť tým, čo okolo všade vidíme.

 „A nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovením mysle, aby ste vedeli rozpoznať, čo je vôľa Božia, totiž, čo je dobré, milé a dokonalé.“ (Rímskym 12, 2)

 Biblia hovorí, že priateľstvo zo svetom je nepriateľstvo voči Bohu.

Bol som outsajder, ktorý chcel zapadnúť, a tak som sa snažil ľuďom páčiť, potreboval som porozumenie, podporu, objatie. Nakoniec som pochopil, že som hľadal na nesprávnych miestach, u ľudí rovnako hladných ako ja. A ako môže dať ten, čo nič nemá? No Ježiš mi to dal. U Neho som to našiel.

Preto chce, aby sme nasledovali Jeho príklad, aby ľudia videli.

My, Jeho učeníci, sme totiž svetlo sveta. Svetlo dáva orientáciu, ukazuje správnu cestu. Mesto na vrchu, ktoré nemôže byť skryté, mesto, ktoré vidno zďaleka a ponúka útočište pred nebezpečenstvom. My sme soľ zeme. Soľ dochucuje jedlo a dodáva pre telo látky nevyhnutne potrebné na život, chránime a chutíme zem láskou a porozumením, prijatím, tým, čo chýba, keď v jedle nie je soľ.

„Lebo sme Kristovou vôňou, príjemnou Bohu uprostred tých, čo získavajú spásu aj medzi tými, čo hynú; jedným vôňou smrti na smrť, druhým vôňou života na život.“ (2. Kor. 2,15-16)

Nasleduje: Plávať proti prúdu (č.3) – Dokonal a uisťuje

Reklamy

One Comment Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.