Dosť bolo škriepok, ukazujme Krista


Je v poriadku, ak sa kresťania ignorujú? Ak sa nezaujímajú jeden o druhého? Je to obraz lásky, ktorý zanechal Ježiš?

Ježiš povedal: “Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa navzájom milovali; ako som ja miloval vás, aby ste sa aj vy navzájom milovali. Podľa toho všetci spoznajú, že ste moji učeníci, ak budete mať lásku jeden k druhému. “ (Ján 13,34-35).

dosť bolo škriepokTieto slová Ježiš nehovoril len tak, hovoril ich svojim učeníkom, svojim nasledovníkom. Teda sú špeciálne adresované kresťanom, ľuďom, ktorí uverili Kristu.

Čo hovoria?

Hovoria veľmi jednoduchú pravdu. Ak chcete svedčiť o mne vo svete, milujte sa medzi sebou, aby ľudia videli, aký som, aby videli, že ja som ten pravý vínny kmeň. Hovorí, že láska, bratstvo medzi kresťanmi je znakom učeníctva, je znakom kresťanstva. Nemyslím si, že by tu Ježiš hovoril len o kresťanoch, ktorí sú si aj priateľmi alebo rodinou, hovoril tu o svojich učeníkoch, o všetkých, o celej cirkvi.

Či si to pripúšťame alebo nie. Ako Ježišovi učeníci sme súčasťou Jeho tela, Jeho cirkvi. Viac či menej sme v Ježišovi jedno.

Uvedomujeme si však dôležitosť tejto skutočnosti. Ako vidí svet kresťanov? Vidí nás ako obraz Ježišovej lásky, či ako obraz sebalásky? Vidí jednotu bratov a sestier vo viere v duchu hesla jednota v rozmanitosti alebo vidí roztrieštenosť a nezvratné rozdelenie? Vidí ochotu starať sa o druhých alebo len vzdialené hlasy, ktorým sa často máli posielať chudobným omrvinky?

Možno sú to často stereotypy a poviete, že to nie je objektívne. Z čoho však tieto stereotypy vznikli? A sú skutočne tak nereálnymi stereotypmi? Áno, existujú skupiny kresťanov, ktoré sa neboja spolupráce, vznikajú rôzne ekumenické rady a neviem čo všetko ešte. Ide tu však o to, ako to vnímaš ty.

Keď sa ťa opýtajú na tvoju vieru, čo odpovieš? Verím v Krista, toho ukrižovaného, ktorý na tretí deň vstal, aby nezhynul, ale večný život mal každý, kto uverí v Neho? Alebo povieš, moji rodičia sú kresťania, chodím do kostola, takže som asi kresťan, som katolík, som evanjelik, som protestant,…

Koľko požehnania by mohla priniesť vzájomná láska, porozumenie, podpora, spolupráca a nie len na “vysokej” rokovacej úrovni nejakých rád, ale v každodennom živote kresťana.

Stoja “vyznaniove” rozdiely za škriepky a nesvár. Bol som svedkom nezmyselného napätia v rodinách len preto, že časť rodiny boli evanjelici a časť katolíci, je to dobré, slúži to na chválu a oslavu Boha?

Nejaký čas som hľadal, ktoré vyznanie je to pravé, ktorí kresťania sú najbližšie k pravde. Najbližšie k pravde je ten, kto miluje Boha viac než seba a svojich blížnych miluje ako seba. Ktosi raz povedal “Miluj, a rob si čo chceš.” V kresťanskej slobode miluj, to je to hlavné a jediné, od toho jediného, od lásky, teda od Krista sa to všetko odvíja. Lebo Boh je láska, a to aká je láska, píše hymna lásky, teda Boh je láska a láska je:

“Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí. Láska nikdy neprestane.” (1. Kor. 13, 4-8a)

Zvestujme Krista a nie rozdiely medzi nami, zvestujme Krista a nie krst, zvestujme Krista a nie Máriu, zvestujme Krista a nie dary Ducha Svätého, zvestujme Krista a nie očistec, zvestujme Krista a nie našu jedinečnosť v poslúchaní Písma. Zvestujme Krista, Syna Božieho, ktorý je jediný spásou.

“Filip zišiel do samarského mesta a zvestoval im Krista.” (Skutky 8,5)

Filip šiel do samarskeho mesta, Samaritánom sa Židia vyhýbali, Filip tam šiel tak ako Kristus (Ježiš a Samaritánka – Ján 4, 1-42). Kto sú Samaritáni pre nás dnes? Poďme tam a zvestujme im Krista a jeho lásku.

Reklamy

One Comment Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.