Tráviť čas s Bohom


Je to vôbec potrebné?  Načo a ako vlastne?

Ako každý vzťah, aj vzťah Boha a teba je potrebné rozvíjať. Nie preto, že by bol Boh nespoľahlivý a bez pripomínania sa mu sa na teba vykašle. To vôbec nie! Boh ťa miloval prvý a nemôžeš urobiť nič, aby ťa miloval menej, ani nič, aby ťa miloval viac, než ťa miluje už teraz. Tento vzťah je treba rozvíjať najmä a hlavne kvôli tebe samému/tebe samej. Ako má človek rásť a rozvíjať sa, keď nebude prijímať žiadnu potravu?! (“Nie samým chlebom bude človek žiť, ale každým slovom, ktoré vychádza z úst Božích. ” Mt 4,4) 

“skúmajte, čo je milé Pánovi” (Ef.5,10)

Pán Ježiš často označoval svojich nasledovníkov ako “učeníci”. (“Keď potom zostúpil s nimi, zastal na rovine a (spolu s Ním) veľký zástup Jeho učeníkov i veľké množstvo ľudu…” Lk 6,17). Učeník je žiak. Cieľom žiaka je učiť sa, cieľom Ježišovho učeníka je mať živé a plodné spoločenstvo s Bohom, učiť sa od Neho a rásť vo viere v Neho.

Kresťan neznamená nič iné než “nasledovník Krista”.

Ako pri všetkom, Boh neobmedzuje svoje deti do nejakých prísnych a regulovaných noriem, ktoré treba pri stíšení plniť a bez nich Bibliu ani neotvoriť. Dáva slobodu aj do tohto. Preto je často krát skutočne jedno kedy, kde a možno aj ako trávite čas s Bohom. Rady, ktoré pre vás mám však chcú len ukázať, že nie všetko je skutočne efektívne a môže vzťah skutočne naplno rozvíjať. Samozrejme, pre každého môžu byť spôsob a forma individuálne, a preto vás nechcem obmedzovať, len vám ukázať, ako to robia iný kresťania – nie, aby ste sa po nich bez premýšľania opičili, ale preto, aby ste sa mohli inšpirovať, poučiť, či len hľadať.

Prečo je potrebné tráviť čas s Bohom?

Štúdium Biblie, modlitba, čas v spoločenstve, to všetko buduje vzťah s Bohom, môžeme Ho lepšie spoznávať, môžeme s Ním komunikovať. Čas s Bohom je potravou pre nás duchovný život. Cez stíšenia, v modlitbe (ale aj mimo nich) môže k nám Boh priamo, či nepriamo hovoriť. Odpovedať nám na naše prosby, utrpenia, vo svojom slove nás povzbudzovať alebo napomínať.

Tráviť s niekým alebo niečím cielene vyhradený čas, je vyjadrením vášho vzťahu k tomu človeku, či veci. Ak teda dokážeme mať vzťah s počítačom alebo televíziou, prečo to nedokážeme s Bohom?

Biblia nespočetne krát prehovárala do situácií v mojom živote. Boh ma cez svoje slovo napomínal, ale i utešoval a v mnohom ubezpečoval. To všetko vďaka tomu, že som si Bibliu otvoril a s modlitbou na perách počúval, čo Boh hovorí.

Kedy sa venovať stíšeniu?

V dnešnej uponáhľanej a hlučnej dobe sa často zdá veľmi náročné, ba pre niektorých možno až nemožné vyhradiť si čo i len malinku chvíľu v tichosti pre Boha. No pri zamyslení sa nad tým, si určite každý, kto to chce skutočne skúsiť, uvedomí, že sa to dá. Stojí to ale námahu a možno aj preorganizovanie denných návykov.

Prečo však takú námahu pre niečo tak naplno nevyužité? Bibliu si môžem prečítať cestou v autobuse alebo v čakárni u lekára, počas obeda,… Biblia hovorí, že potrebujeme čas oddelený pre Boha a verte, že tento čas je všetko len nie nevyužitý.

Mnoho kresťanov sa rozhodlo, že bude pre nich najlepšie začať stíšením pri Bohu v modlitbe a čítaní si, či štúdiu, Biblie svoj každý deň. Vstávajú o čosi skôr a odovzdajú v modlitbe svoj deň do Božích rúk. Nad pasážou, ktorú čítali môžu počas dňa uvažovať a podľa mnohých svedectiev Boh často objasňuje svoje posolstvo z danej pasáže priamo aj počas toto oného dňa v mnohých situáciach.

“Čuj, Hospodine, hlas môj zrána; zrána Ti robím prípravy a vyčkávam.” (Ž 5,4)

Ranné stíšenia však nie sú jedinou možnosťou. Bibliu môžete čítať skutočne všade a modliť sa taktiež. V Božom slove je niekoľko príkladov toho, ako sa ľudia modlili a čo pri tom robili. Jedni šli na tiché miesto do samoty a tam vylievali Bohu svoje srdce. Iní neváhali a modlili sa s ľuďmi a niektorí dávajú príklad napojenia na Boha v modlitbe aj počas rozhovorov s inými ľuďmi, keď riešili vážnu situáciu a chceli dať rozhovor Bohu do rúk.

Dôležitejšie však ako kedy, je predsa. Mať počas dňa chvíľku s Bohom, môže byť pre vás požehnaním. Lebo ho budete môcť viac počúvať, hovoriť a rozvíjať svoj vzťah. Budete môcť spoznávať Jeho povahu, Jeho vlastnosti, Jeho samého.

Nebojte sa Bibliu otvárať pred spaním, nebojte sa ju otvárať počas obeda, nebojte sa ju otvárať vo vlaku, či autobuse. Nebojte sa mať stíšenie po návrate z práce alebo školy. Uprite svoj zrak na Boha a sledujte ako koná.

“Utíš sa pred Hospodinom a čakaj na Neho…” Ž 37,7

“Utíchnite a poznajte, že ja som Boh…” Ž 46,11

Kde sa venovať stíšeniu?

Na mieste skutočne nezáleží. Najlepšie je však mať na to vyhradené tiché a pokojné miesto, možno svoju izbu, keď ešte/už všetci doma spia, pracovňu, miesto v parku, v lese,  hojdačka na dvore,… Najdôležitejšie pre svoju vlastnú diciplínu je však vyhýbať sa miestam, kde na vás “číha” mnoho potencionálnych rušiteľov, napríklad televízia, notebook/počítač – najmä s pripojením na internet, mobil, ruch, hluk,… Z vlastnej skúsenosti  viem, že vypnutý telefón a vypnutý notebook sú pri stíšení skutočne bonusom na nezaplatenie – najmä ak máte tendenciu sa s nimi iba tak bezcieľne z nudy hrať.

“Ale keď sa ty modlíš, vojdi do svojej komôrky, zamkni dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti, a tvoj Otec, ktorý vidí v skrytosti, odplatí tebe.” Matúš 6,6

Ako dlho?

Dĺžka stíšenie je taktiež ako  zvyšok skutočne individuálna. Závisí to od toho, koľko času na to máme, ako “ďaleko” sme vo vzťahu s Bohom. Je dôležité uvedomovať si, že Božie slovo, teda Biblia je našim “duchovným pokrmom”. Každá bytosť potrebuje na svoje prežitie prijímať potravu. Skvelým príkladom na otázku ako dlho je príbeh Izraelcov a manny, ktorú im Boh na púšti každé ráno dával.

“I riekol Hospodin Mojžišovi: Hľa, ako dážď dám vám chlieb z neba; ľud nech vychádza a denne nazbiera, koľko potrebuje na deň, aby som ho vyskúšal, či bude chodiť podľa môjho zákona, a či nie. To je to, o čom Hospodin prikázal: Zbierajte z toho každý, koľko kto zje, ómer na osobu; každý si naberte podľa počtu duší, ktoré máte v stane. Keď to potom merali ómerom, ten, čo nazbieral viacej, nemal nadbytok, a ten, čo menej, nemal nedostatok; každý nazbieral, koľko zjedol.” Exodus 16, 4.16.18

Vždy nazbierali toľko, koľko na deň potrebovali. Zvyšok už na druhý deň nebol a Boh nadelil nanovo. Tak je to aj s časom pri stíšení. Maj ho toľko, koľko to pre svoj vzťah s Ním potrebuješ, nie menej. Nezabúdaj, že nové stretnutie potrebuješ každý deň.

Typy na to, čo pri stíšení robiť, ako posunúť stíšenie ďalej alebo ako prejsť od čítania ku štúdiu nájdete v ďalších článkoch kategórie “Tráviť čas s Bohom”.

3 Comments Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.