Tajní veriaci zmenia tvoj postoj k evanjelizácii


Ak by som niekedy robil zoznam najlepších kníh, ktoré som v živote čítal, Tajní veriaci by sa umiestnili určite v top desiatke. Je to skvelý román, ktorý však neostáva len románom a ide za hranice svojho žánru. Rozdelený na dve časti dáva priestor pre príbeh i priestor pre reagovanie na príbeh. Hlbšie som pochopil evanjelium a silu akou dokáže Ježiš meniť životy. big_107002

Tajní veriaci rozprávajú príbehy kresťanov v nemenovanej krajine na Blízkom východe. Približuje osudy konvertitov z islamu a ich cestu ku Kristovi. Ich rodiny ich zavrhujú, fundamentalisti prenasledujú a kresťanské spoločenstvá sa ich boja prijímať zo strachu z moslimov, pretože tí konvertovanie z islamu netolerujú a radšej konvertitu zabijú. Kniha je skutočným príbeh o kresťanoch žijúcich v moslimských krajinách. Cirkev sa tu stretáva s nepriateľstvom vlád, fyzickými útokmi na domovy a kostoly, únosmi kresťanských dievčat a nárastom moslimov, ktorí vieru v Ježiša Krista prijali za svoju. Aby autori ochránili postavy, zmenili ich mená a miesto príbehu zostáva bližšie neurčené. Avšak príbehy sú skutočné.

No príbeh nie je vo svojom postavení k moslimom nijako rasistický ani neznášanlivý. Autor poukazuje na to, že islam nie je len náboženstvom bojovníkov, ale hlavne mieru. Kľúčová je v tomto postava univerzitného profesora, ktorého brat Andrej často na svojich cestách po nemenovanej krajine navštevuje. Ukazuje neistotu moslimov i napriek ich striktnosti a prísnym pravidlám, ktoré mnohí vyhľadávajú.

Hlavným hrdinom je mladý misionár a evanjelista, ktorý pochádza z nemenovanej krajiny, ale študoval vo Veľkej Británii. Zažíva povolanie vrátiť sa do rodnej zeme a tak s podporou brata Andreja sa tam vydáva. Žení sa a zakladá rodinu. V domovine pracuje ako naddenominačný pracovník, ktorý sa snaží o oživenie upadajúcej cirkvi a školenie nových pracovníkov. Raz mu na dvere zaklope konvertita a začína sa jeho boj o moslimov v jeho krajine.

Druhá časť knihy ponúka zamyslenie sa nad silou evanjelia a poslaním, ktoré nám Ježiš dal, aby sme šli a činili učeníkmi všetky národy, teda aj moslimov. Autor vyzýva k láske a radikálnemu príkladu lásky, ktorý musí byť súčasťou nášho svedectva islamskému svetu, inak nikdy skutočne neuvidia, cez svoje predsudky voči Západnému svetu, na skutočnú tvár Krista, lebo ju vidia cez našu kultúru skutočne pokrivenú.

Ak si nieste istý, či skutočne môžte zvestovať evanjelium alebo ste zvedaví na život arabských kresťanov, prípadne sa chcete dozvedieť viac o prenasledovanej cirkvi, tak si prečítajte Tajných veriacich a zmeníte svoj postoj k evanjelizácii, cirkvi,  ba svoj postoj k celej problematike prenasledovania v súčasnosti a taktiež možno aj svoj postoj k samotným moslimom.

Andrew van der Bijl, známy v anglicky hovoriacich krajinách ako Brother Andrew, je misionár, známy najmä ako pašerák Biblií do krajín komunistického režimu v čase studenej vojny, za čo získal prezývku „Boží pašerák“. Je zakladateľom organizácie Open Doors, ktorá podporuje prenasledovaných kresťanov vo viac ako 50 krajinách sveta.
Al Janssen napísal a spolupracoval na 22 knihách. V súčasnosti pôsobí v organizácii Open Doors v Sana Ana, Kalifornia. S manželkou majú tri deti a žijú v Colorado Springs.

Zamyslenie a čítanie z knihy Tajní veriaci na mládeži v Bardejove (37 min.)

http://www.kumran.sk/tajni-veriaci-p-16224.html

http://www.porta.sk/pc-544-2-tajni-veriaci.aspx

http://www.evs.sk/index.php/martin-blog/57-tajni-veriaci

http://www.secretbelievers.org/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.