Môže jeden človek zmeniť svet?


„Ani Veľkí Figurovia, ani drobné Figurky, nezachránia svet, ak ho nezachránia obyčajní, statoční ľudia.“  (Dominik Tatrka, O vládcovi Figurovi)

Potreba zmeniť svet v nás ľuďoch tkvie už od nepamäti. Skúsenosti nás učia, že tento proces nie je jednoduchý a často so sebou prináša obete. Arabská jar, protigorilie nálady spred minuloročných volieb, štrajky a stávky odborov v mnohých krajinách naprieč celou úniou, hnutie Occupy Wall Street v Spojených štátoch a mnohé iné revolučné sily po celom svete hlásia jedno – ľudia začínajú byť vyčerpaní a prahnú po lepších podmienkach, za ktoré už mnohí tak dlho bojovali.

Tatarka žil a tvoril v časoch, ktoré boli plné zmien a revolúcií. Veril, že lepšia spoločnosť sa dá vytvoriť, ale aj on sa nakoniec presvedčil o tom, že spôsob, akým sa to malo udiať, nebol a nie je dobrý.

Môže však jeden človek zmeniť svet? Ak áno, je potrebná len statočnosť alebo aj niečo iné? Ak nie, v čom sa Dominik Tatarka mýli?

Podvodná zmena a lišiacke kroky, ktoré Figura v Tatarkovej satirickej rozprávke urobil, nie sú len obrazom socialistických praktík. Figura chcel zmeniť svet, usporiadať ho podľa seba.1 Podarilo sa mu to, no jeho vlastné praktiky ho čoskoro dobehli.

Obyčajní ľudia veria v lepší život, menej strachu a stresu. Z týchto ľudí dnes povstáva generácia, ktorá má ambíciu a potenciál pre svoj zámer. Potrebuje však naplno žiť jednu základnú vlastnosť, o ktorej Dominik Tatraka písal už v šesťdesiatom treťom – statočnosť.

Figuru začala trápiť bolesť ucha. Ozývalo sa mu v ňom šušťanie a pískanie. Jeho problémy boli stále väčšie, až to jeho žena nevydržala a povolala „odborníkov“ na vyriešenie zložitej situácie. Ucho kolabovalo, systém padal, ale odborníci s tým nerobili nič, báli sa zmeny, báli sa zásahu, báli sa o svoje postavenie. A tu vidíme problém, problém, ktorý bol príčinou toho, že sa situácia tak zhoršovala. Aj dnes poprední často trpia podobnou fóbiou. Moc sa stala heslom, ktorého sa tí hore často boja pustiť. A obyčajní ľudia zviazane sedia a čakajú, kým tí s fóbiou prestanú. Írsky filozof a politik z druhej polovice 18.storočia Edmund Burke to vystihol do bodky: „Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“2

Neudržateľná situácia, ktorú Tatarka predstavil ako bolesť ucha (aparátu Figurovej moci), sa dala vyriešiť len jediným spôsobom, a to tak, že statočnosť zvíťazila nad strachom, mladistvý adept vied Figurovi navrhol výplach ucha. „Figura,… ty ma môžeš. Už dosť, my nie sme tvoje Figury, chceme sa správať rozumným a slobodným úsudkom.“3

A to je kľúč k zmene – statočnosť. Statočnosť, ktorá sa však potrebuje prejaviť a nie len vegetatívne žiť niekde na pozadí ostatných myšlienok. Statočný človek je v slovníku definovaný ako niekto konajúci v súlade so cťou. Ako človek vytrvalý, poctivý, čestný, hrdinský či svedomitý.

Ghándi hlásal jednoduchú pravdu: „Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“ Pokiaľ túžiš po zmene, prvou vecou, ktorú musíš urobiť, je nastaviť na ňu svoje srdce. Myseľ sa dá oklamať, ale napokon ju srdce vždy premôže. „Ak má prísť premena a náprava nášho biedneho stavu, musíme všetci bez výnimky opustiť túto nečinnosť, povrhnúť týmto lenivým pokojom, týmto hriešnym pohodlím. Každý v svojom kruhu a na postati, ktorú mu vymeral Pán, dľa darov a schopností, ktorými vládne, pracuj, bojuj, premáhaj zlé, čiň prietrž nepravosti!“5

Adept vied volal po potrebe správať sa rozumným a slobodným úsudkom. Nechcel byť už viac manipulovaný, nechcel byť už viac ťahaný za nos. Chcel slobodu a voľnosť konania podľa vlastného rozumu a svojich rozhodnutí.

Všetky režimy zlyhali na tom, že chceli zabrániť človeku v jeho vlastnom úsudku. Nakoniec však srdce premohlo myseľ, statočnosť prežila a zažiarila. Odolala. Sám Dominik Tatarka je príkladom muža, ktorý sa nedal zlomiť a napriek útlaku bojoval a hoc neverejne, písal a pokúšal sa o oživenie statočnosti aj druhých. Sám sa veľkej porážky socializmu síce už nedožil, ale aj tak mu nemožno odoprieť účasť na zmene. Už len kvôli jeho vytrvalosti.

Jeden človek svet nezmení, potrebuje aj statočnosť ďalších obyčajných ľudí.

Maják nemôže byť vo vnútrozemí, ale musí svietiť pri mori a dávať na známosť, že pobrežie je blízko. Lampa nemôže byť ukrytá pod nádobou6, lebo jej svetlo by nebolo vidieť, a preto statočnosť musí žiariť, aby mohla inšpirovať, oživiť srdcia a mysle druhých, aby mohla zapáliť aj ďalšie svetlá. Túžba po zmene nesmie utíchnuť. Aj keď revolučné myšlienky vzniknú v hlave jedného, predsa musia byť vypočuté ďalšími, preto jeden človek svet nezmení, ale jeden človek vie naštartovať zmenu. Predsa čím temnejšie je, tým viac svetla dokáže malý plamienok ponúknuť.

Osobne je však pre mňa najžiarivejším príkladom radikálnosti a zmeny istý muž z tesárskej rodiny, ktorý žil na začiatku nášho letopočtu v Galiley. Vedel, kým je. Vedel a nehanbil sa za to, nesnažil sa za nikoho schovať a veril, vedel, že jediným spôsobom, ako ukázať ľuďom zmenu, je žiť ju, byť jej príkladom, nebáť sa byť iným. Oslovil davy, tisíce ľudí za nim šlo a mnohým sa zmenil život. Jeho úloha bola náročná a dobre o tom vedel. V očiach pohlavárov bol čudákom a zločincom, lebo prekračoval akési falošné mantinely, ktoré si ľudia postavili. Zosobňoval význam slova statočnosť a posunul ho ďalej. Veľmi túžil, aby ľudia videli, že lži, ktoré si vytvorili, nie sú skutočné a podstata veci je inde. Miloval ľudí, no nie preto, akí boli a čo robili, miloval ich, lebo boli ľuďmi. Videl ich zranenia a potreby, túžil však, aby boli šťastní. Neváhal sa preto ani obetovať. Áno, bál sa toho, bál sa smrti, no vedel, že cena za šťastie je vysoká. Vedel, že je to jediný spôsob, a tak šiel a urobil to. Dával príklad lásky, ktorá bola zmenou.

Cena za statočnosť a pevné hodnoty, čisté srdce a neporušenie mysle je skutočne častokrát privysoká. Pred tridsiatimi rokmi za niečo také hrozilo väzenie a prenasledovanie, pred šesťdesiatimi rokmi dokonca poprava a ešte pred tým hnus, umieranie, ktoré sa popravou ani nazvať nedá.

Ideálnu spoločnosť filozofi často opisujú ako spoločnosť beztriednu alebo rovnú, so spoločným vlastníctvom. Pokusy o jej vytvorenie už svet zažil a zažíva dodnes. Výsledky? Systém sa nakoniec zrútil, pretože chcel ovplyvniť mysle a myslenie nesprávne, chcel zabrániť ľuďom v tom, aby boli statoční, aby poslúchali vlastné srdcia a riadili sa slobodným úsudkom. Iná forma spoločnosti, tá kapitalistická, zasa zlyháva, lebo v nej často nemajú dovolené srdcia ľudí konať statočne. Ovplyvňuje myseľ a obmedzuje ju na nutnosť prežitia. Stres sa stal dennou rutinou a boj za slobodné dýchanie na zemi sa zmenil na boj o holé prežitie, kde sa na hodnoty mnohokrát hľadí už len s opovrhnutím. Ľudia dnes túžia prežiť, tak to bolo vždy, no s vidinou falošnej slobody zabúdajú na rozumný a slobodný úsudok. Viac ako morálne zázemie je hodnota pominuteľnej mamony. Načo však bude tá, keď zomrieme?

Je opäť čas na to, aby sme sa zamysleli a opýtali sa sami seba, či sa to dá takto ešte ďalej, či nie je na čase znovuobjaviť našu statočnosť.

Potrebujeme impulz, ktorý nezlyhá. Jeden poznám. Muža, ktorého zavesili na kríž, lebo neposlúchol dobu, ale bojoval za zmenu, za zmenu sŕdc. Miloval ľudí a nebál sa byť iným. Dal príklad, ktorý chcem nasledovať.

Môže teda jeden človek zmeniť svet?

Jeden človek svet nezmení, ale jeden človek vie svojou statočnosťou naštartovať zmenu.

__________________________________________________________

1 O vládcovi Figurovi (Dominik Tatarka, Démon súhlasu. ArtForum, 2009)

2 Edmund Burke (Helen Exley: Večné hodnoty. Slovart, 2005).

3 Pozri O vládcovi Figurovi (Dominik Tatarka, Démon súhlasu. ArtForum, 2009), strana 96.

4  Jur Janoška, 1899, http://evanjelik.sk/node/8043 (18.2.2013)

5 http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=stato%C4%8Dn%C3%BD (12.2.2013)

6 Evanjelium podľa Matúša 5, 13-16a

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.