Znovuobjavenie evanjelizácie alebo Viera sa nedá skryť (Rebecca Manley Pippert)


„Je jednoduché súhlasiť s tým, že evanjelizácia sa robí zle. Ale ako uspokojíme Boha , keď sa nás spýta, čo sme urobili s našim životom a my odcitujeme všetko, čo sme neurobili?“

viera sa neda skryť

Koniec predpojatým názorom o evanjelizácii. Zastavte sa, nahliadnite na to, čo to slovo skutočne znamená a ako veľmi sa líši od toho, čo možno poznáme. Rebecca Manley Pippert vo svojej reedícii knihy po 20tich rokoch prináša moderný a živý pohľad na evanjelizáciu a kresťanstvo.

Samotný názov načrtá hlavnú myšlienku, na ktorú chce autorka znova poukázať. Evanjelizácia nie je o stratégii, ale o živote a príklade, modlitbe a viere, že Boh bude konať. Rebeka na každej strane znova a znova hovorí nie len kresťanom, čo znamená viera a živý vzťah s Ježišom. Delí sa o svoje skúsenosti a na desiatkach príkladov, ktoré sama zažila ukazuje ako často sa mýlime, keď si myslíme, že prijatie Ježiša do svojho života funguje podľa nejakého univerzálneho kľúča. Nie. Poznať Bibliu neznamená poznať Boha.

Ukazuje na Ježiša a Jeho príklad radikálnosti a neuveriteľnej sebaobetujúcej lásky.

Viera sa nedá skryť a Rebeca mi to ukázala skutočne natvrdo. Ak ste mali niekedy pocit, že nikdy nebudete vedieť evanjelizovať alebo sa o to naopak pokúšate neustále a nikto sa nechytá, znamená to jedno, niečo nerobíte správne. Áno, to ste asi pochopili aj bez tejto vety, ale… je treba sa posadiť pred zrkadlo. Uvedomil som si, že keď chcem svedčiť, musí byť Krista vidieť aj v mojom živote a potrebujem naňho hľadieť v každej chvíli svojho života. Ježiš Bol radikálny a počas svojej služby sa nebál vnoriť sa do hriechu, aby ho mohol vyliečiť. Stretával sa s prostitútkami a tými, ktorými všetci opovrhovali, lebo mu záležalo na tom, aby liečil ich zranenosť. „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov.“ (Marek 2,17).

Neskrývajte svoju vieru.

„Náš problém s evanjelizáciu nie je, že nemáme dostatok informácii, ale že nevieme ako byť sami sebou. Zabúdame, že sme povolaní svedčiť o tom čo sme videli a nie o tom, čo nevieme. Nepochopili sme, že je to skutočne v poriadku, keď sme tými, kým sme v prítomnosti hľadajúcich, aj keď nevieme odpovedať na všetky otázky alebo ak je naše poznanie Písma obmedzené.“

Kniha v sebe čarovným spôsobom skĺbuje teologickú príručku a zábavné čítanie. Je jednoduchá a priama. Ide za svojim cieľom a nebojí sa ťať do živého. Pri čítaní síce pôsobí jej nepoddajné paperbackové vydanie trocha nepohodlne, ale po prvej kapitola si na to človek hravo zvykne a vníma už len slová, ktoré postupne menia pohľad na evanjelizáciu, evanjelium a postoj k viere a jej žití.

 

2 Comments Add yours

 1. brano píše:

  opraviť gram. chyby inak super článok

  Like

  1. Emil píše:

   Ďakujeme, nedostatky si uvedomujeme a pracujeme na ich odstránení.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.