Prečo sú kresťania tak nepodobní Kristu?


V súčastnosti sa za pojem kresťan ukrýva skutočne všetko. Len časť kresťanov si skutočne uvedomuje, že kresťan neznamená len sedieť v kostole, len sa zúčastňovať zhromaždení a prijímať sviatosti. Slovom kresťan v pôvodnej cirkvi označovali ľudia mimo cirkvi nasledovníkov Krista, jeho učeníkov. Sám Kristus svojich nasledovníkov nikdy nenazval kresťanmi, boli to jeho učeníci.

To čo na dnes zabúdame je podstata slova kresťan, podstata pojmu učeník, a to nasledovník. Ten, čo koná rovnako ako jeho učiteľ, ako ten, ktorého nasleduje. V Jánovi Ježiš dáva jasné “pokyn”, svojim učeníkom hovorí:

“Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa vzájomne milovali; ako som vás ja miloval, aby ste sa aj vy vzájomne milovali. Podľa toho poznajú všetci, že sme moji učeníci, keď sa budete vzájomne milovať.” (Ján 13,34-35)

A tu je tá pointa, tu sa nám odhaľuje problém, na ktorý video Tak nepodobní Kristu upozorňuje. Ak chcem byť podobní Kristu, musíme milovať tak, ako miloval On. A On miloval bezpodmienečne každého bez rozdielu. Biblia hovorí: Miluj blížneho svojho ako seba samého. A to nie sú len prázdne reči, pozrite sa na svet okolo seba. Problémy, ktorým dnes ako ľudia čelíme sú spôsobené tým, že sme zabudli na tieto slová, zabudli sme ich akosi začať žiť. Je krásne počúvať neustále reči o láske a milosti, odpustení, ale len počúvať, prečo by som mal byť ja ten prvý, ktoý to začne žiť? Veď ja mám ľudí rád, pomáham im,… Skutočne?… Áno stále sú tu ľudia, ktorí tieto slová žijú a práve oni by nám mali byť príkladom, no väčšina ich pokladá za bláznov.

Ak sa mi kresťania správame k svojim bratom a sestrám ako k cudzím, ba ako k nepriateľom namiesto toho, aby sme ich milovali. Ako potom ľudia, ktorí sú mimo cirkvi alebo sú aj v nej, no cítia sa neprijatí, ako oni môžu spoznať tú skutočnú podstatu viery, ako môžu spoznať lásku, o ktorej kresťania tak radi hovoria – nijako.

Na otázku, ktoré prikázanie je prvé, Ježiš odpovedal: „Prvé je toto: ,Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ,Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet“ (Mk 12,29-31).
Svätý Pavol apoštol to pripomína: „Kto miluje blížneho, vyplnil zákon. Lebo: Nescudzoložíš! Nezabiješ! Nepokradneš! Nepožiadaš! a ktorékoľvek iné prikázanie je zahrnuté v tomto slove: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! Láska nerobí zle blížnemu; teda naplnením zákona je láska“ (Rim 13,8-10).

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.