Tajní veriaci


Zatiaľ čo my sme mali Noc kostolov, vo svete zomreli desiatky PRENASLEDOVANÝCH kresťanov

Včera sa aj v našom zbore konala Noc kostolov. Program začal Mládežníckymi službami Božími s Večerou Pánovou a pokračoval chválami a chválami a zasa chválami a modlitbami. Sem tam sa niečo povedalo o aktivitách zboru. Nespievalo sa však stále. O 22:00 bolo na programe čítanie z knihy Tajní veriaci, ktoré zastavilo dych asi každému, kto to vtedy počúval. Sám som neveril tomu, že je to až tak strašné. Áno, kresťania sú prenasledovaní a pre svoju vieru, pre Krista dokonca každý deň umierajú. Prednášajúci hovoril o strašnej štatistike. Od začiatku roka, len podľa oficiálnych zdrojov, bolo vo svete v prvom štvrťroku 2012 zabitých takmer 3000 kresťanov – väčšina z nich v moslimskom svete. A to sú len oficiálne zdroje, v skutočnosti ich môže byť omnoho viac.

Z  knihy Tajní veriaci

Pri čítaní z knihy načali dva príbehy – jeden o Ahmedovi a druhý a jednom ladom dievčati, Salíme (nie som si istý, či som si tie mená zapamätal dobre, ale to je jedno, lebo dôležitejšie je to, čo sa s nimi dialo, mená v knihe sú aj tak pozmenené). Ahmedova rodina ho hneď po tom, ako zistili, že je kresťan a verí v Isa (Ježiš po arabsky), ho nútili, aby išiel do mešity a verejne ho poprel, a vyznal, že Alah je jediným bohom. Samozrejme, že Ahmed to odmietal a tak ho zmlátili a vyhrážali sa mu smrťou. Podarilo sa mu ujsť a spojiť sa s jedným kňazom, ktorý bol v meste, ten mu pomohol odísť odtiaľ. Potom sme sa k nemu nazat vrátili v čase, keď sa dal pokrstiť a prijal meno Timotej. Žil v byte so svojimi dvoma priateľmi a snažil sa šíriť Isovu lásku. Museli byť však veľmi opatrný, pretože im hrozili veľmi zlé veci. Jedného dňa k nemu do bytu zavítala polícia, Jeho priatelia tam neboli. Vedel, že neutečie. Bol pre svoju vieru ochotný trpieť a bojovať. Vzali ho na stanicu a zavreli do cely. Veľmi ho bili. Polícia sa k nemu chovala ako k najhoršiemu zločincovi. Chceli vedieť, že s kým všetkým sa v kostole stretáva, chceli ich mená, všetkých. Ahmed nepovedal nič, dolámali mu rebrá, kopali doňho, neľudsky ho mlátili, ale on nepovedal nič. Podobne väznili aj jeho dvoch kamarátov. Brat Andrej, ktorý je spoluautorom knihy sa týmto mladým mužom snažil a aj snaží všemocne pomôcť. Napísal listy politikom, predstaviteľom krajiny, kde týchto mladých mužov väznia, mnohé zbory prosil o pomoc, podporu a modlitby za prenasledovaných kresťanov v moslimskom svete.
Salíma bola mladé dievča z bohatej rodiny. Isu spoznala cez Biblický korešpondenčný kurz, ktorý si tajne objednala vďaka satelitnému programu, ktorý tajne sledovala. Raz ju brat odviezol do obchodného centra, kde sa stretla aj so svojimi kamarátkami. Keď sa vrátila domov, mama ju nahnevaná čakala na prahu jej izby a v rukách držala jej korešpondenčný kurz. Celá rodina sa na ňu nahnevala, brat dokonca povedal, že radšej by ju zabil, ako mať v rodine kresťanku. Aj s otcom potom za domom všetko, čo v jej izbe o Isovi a kresťanstve našli, spálili. Väznili ju a bili. Otec ju chcel čo najskôr vydať. Podarilo sa jej však utiecť a uchýlila sa u arabskej kresťanskej rodiny. Tu jej príbeh skončil.
Kniha, Tajní veriaci, je napísaná podľa príbehov skutočne prenasledovaných.

Porušené ľudské práva

Neviem ako vy, ale ja som ostal zarazený. Vedel som, že v tých krajoch kresťanov prenasledujú, ale že je to až také zlé, to som nevedel.
My si žijeme tu, s srdci Európy, v krajine, ktorá je vraj kresťanská, zakladá si na tradíciách. Ľudia tu slobodne môžu vyznávať akékoľvek náboženstvo, akúkoľvek vieru. Do  kostolov chodíme slobodne a i Bibliu môžeme čítať kedykoľvek. Ani si neuvedomujeme aký je to vlastne luxus. Prenasledovaný kresťania po celom svete sú obmedzovaní. Neide tu len o ich vieru. Ide tu aj o odoberanie ich o ich ľudské a prirodzené práva, ktoré by mali náležať každému človeku. Krajiny, ktoré sa tvária ako demokratický lídri, porušujú chartu ľudských práv ku dodržiavaniu ktorej sa zaviazali, no nikto to nechce riešiť.
Riešte to. Modlite sa za týchto našich spolubratov a spolusestry. Tlačme na vládu, aby sa možno zaujímala aj o to.  Dodržiavanie ľudských práv a slobody je to čo robí demokraciu demokraciou. Sloboda je to, čo každému človeku dal Boh a kto ma právo siahať na niečo, čo dal Boh, keď sa ten človek voči ničomu neprevinil. No hlavne modlime sa a hovorme o tom, snažme sa konať a pomôcť. Myslite na to, že ešte 23 rokov do zadu tu bolo niečo podobné. Ja tu u nás boli kresťania prenasledovaní a ľudia z tzv. slobodných zemí nám pomáhali. Prečo by sme to teraz nemohli robiť aj my.

Knihu Tajní  veriaci si môžete zaobstarať na stránke http://evs.sk/index.php/sk/literatura
Pozrite si napríklad: http://www.persecution.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.